نسخه چاپی نسخه چاپی

یک گام به پس دیگر برای احمدی‌نژاد

چهارشنبه اول تیرماه ۹۰

دیروز در مجلس شورای اسلامی، حوادثی رخ داد که باید تکمیل پروژه حذف جریان حامی دولت موسوم به جریان انحرافی تلقی کرد. البته باید به خاطر داشته باشید که دوستان مجلسی به دلیل رهنمودی که از بزرگان در اختیار دارند، سعی می‌کنند حساب رئیس جمهوری را از این جریان جدا کنند اما ظاهرا خود احمدی‌نژاد چنین اجازه‌ای نمی‌دهد و تمام موجودیت این طیف را به خود مرتبط می‌داند.

دیروز از همان ابتدای آمدن رئیس جمهور به مجلس معلوم بود که رابطه مجلس و دولت چقدر تغییر کرده است. نمایندگان مانند گذشته به استقبال وی نرفتند و عمدا از وی فرار می‌کردند. گفته شده که هنگام رفتن هم یکی از نمایندگان مجلس سعی در بدرقه ایشان داشت اما نمایندگان دیگر آن نماینده را «هو» کردند. تلاش رئیس جمهوری برای قانع کردن نمایندگان و کوتاه آمدن وی به شکل روشن در مقابل نمایندگان٬ جواب نداد و گفتن این که من مخلص شما هستم حتی اگر شما از من دلخور باشید، باز هم بی‌نتیجه ماند و نمایندگان به وزیر پیشنهادی وی رای ندادند. در همین حال نمایندگان مجلس، استیضاح وزیر امور خارجه را هم تقدیم کردند تا به رئیس جمهوری بگویند که ما در مقابل شما کوتاه نخواهیم آمد و قرار نیست مانند گذشته، مجلس منفعل باشد. البته وسط کار مجلس بود که خبر استعفای ملک‌زاده از معاونت وزارت امور خارجه هم اعلام  شد تا موضوع استیضاح صالحی کمرنگ شود اما این هم یک گام به پس دیگری بود که تیم احمدی‌نژاد برداشت تا بتواند موقعیت خود را حفظ کند. البته در این رابطه باید بر تشدید اختلافات وزارت اطلاعات با رئیس جمهور هم تاکید کرد زیرا در حالی که احمدی‌نژاد اصرار بر رفتن ملک‌زاده به وزارت امور خارجه داشت اما وزارت اطلاعات در یک اعلام نظر رسمی، وی را فاقد شرایط برای تصدی این مسئولیت معرفی کرد.

چنین به نظر می‌رسد که حیات سیاسی رئیس جمهوری بدجور در معرض تهدید قرار گرفته است و بعید است که بتواند نقش و جایگاه خودش را در عرصه سیاسی کشور دوباره احیا کند. اصلاح‌طلبها که هیچ ارادتی به وی ندارند و اساس فتنه اخیر را به او نسبت می‌دهند. اصولگراها هم که این گونه از او فاصله گرفته‌اند و حتی در کمیته وحدت اصولگرایان هم اقدام به حذف طیف دولت کرده‌اند و این به معنای آن است که در لیست انتخاباتی اصولگرایان برای مجلس آینده، دوستان احمدی‌نژاد نقشی نخواهند داشت. پایگاه اجتماعی مستقلی هم برای این جریان نمی‌توان نشان داد و به قول برخی از تحلیل‌گران، احمدی‌نژاد فاقد پایگاه اجتماعی مستقل است و قدرت امروزش را هم مدیون حمایتهای رهبری و نهادهای منتسب به ایشان و جریان اصولگرایان است. البته دولتیان این سخن را قبول ندارند و محبوبیت خود را بیش از دیگران می‌دانند ولی کدام تحلیل‌گر سیاسی است که این ادعا را باور کند. ‍ظاهرا ادبار دکتر احمدی‌نژاد آغاز شده است و بعید است که راهی برای احیای جایگاه وی در میان نیروهای سیاسی موجود کشور وجود داشته باشد. وقتی هدف حفظ یک دولت و رئیس جمهور، صرفا فرار از ایجاد خلاء قدرت در نظام باشد، معلوم است که نباید به ماندن درازمدت آن امیدی داشت.

No related content found.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر