نسخه چاپی نسخه چاپی

عزمی برای جلوگیری از مداخله سپاه در سیاست وجود ندارد

 ادامه گفتگو با یک سایت اصولگرا / قسمت سوم

 اشاره: پیشتر دو قسمت از گفتگوی بنده با یک سایت اصولگرا در معرض مطالعه دوستان قرار گرفت. سایت مذکور در عمل حاضر به انتشار متن این گفتگو نشد و بنده بدون اشاره به عنوان سایت مذکور و بدون ذکر نام مصاحبه کننده، اقدام به انتشار تدریجی متن این مصاحبه در «نقد زمانه» کرده‌ام. قسمت اول با عنوان: نظارت خبرگان بر رهبری؛ نظارت بر صلاحیت‌ها یا عملکردها؟ و قسمت دوم با عنوان: جمهوری اسلامی، مخالفان نجیبی دارد! در معرض مطالعه دوستان قرار گرفت. با این توضیح که این گفتگو در اواخر سال گذشته صورت گرفته بود، قسمت سوم آن را تقدیم دوستان می‌کنم.

 ـ شما اشاره‌ای هم به نیروهای مسلح و به‌طور غیرمستقیم به دوستان سپاهی کردید. الان دوستان سپاهی یک گروهی هستند که خیلی از پروژه‌ها را از دولت می‌گیرند و انجام می‌دهند؛ یک گروه نظامی و اقتصادی هستند و در پروژه‌ها خیلی شرکت می‌کنند…

شکوهی: یک گروه سیاسی و امنیتی هم هستند.

 ـ بله دقیقاً!

شکوهی: سپاه در اصل یک نهاد نظامی است که در حوزه‌های اقتصادی، تشکیلات بسیار قدرتمندی دارد؛ از نظر امنیتی کاملا یک اطلاعات موازی دارد و از نظر سیاسی هم مثل یک حزب سیاسی عمل می‌کند.

 ـ حالا این به قول شما حزب، حداقل به خاطر منافع خودش هم که شده در انتخابات شرکت کرد و به نفع یکی وارد شد. یعنی خودشان یک قدرتی هستند برای خودشان و یک یدی هستند. ما می‌توانیم بگوییم که آقای سردار فلانی همچنین حرفی زده، آیا این مواضع خودش بوده یا اینکه به عنوان سردار سپاه، چنین گفته است؛ این هم مشخص نیست.

شکوهی: این هم طبق قانون مشخص است. دوستان یک مقدار جا خالی می‌دهند. در مسائل سیاسی و انتخابات، این‌ها حق مداخله و اظهار نظر ندارند. اسم بردن از یک کاندیدا، حمایت کردن از یک کاندیدا یا فعالیت علیه یک کاندیدای دیگر، جزء وظایف سپاه و بسیج نیست؛ ارتش هم نیست. معنای این حرف این نیست که این آدم‌ها، سیاسی نباشند و رأی ندهند یا برای خانواده‌شان اظهارنظر نکنند؛ بسیجی به اعتبار بسیجی بودنش حتماً می‌تواند یک شهروند هم به حساب بیاید و این کارها را انجام دهد؛ اما آن چیزی که ما اعتراض داریم، چند نکته است:

۱ـ ساختارشان نباید درگیر بشود؛ چون نهاد رسمی حکومت و فراتر از این احزاب و جناح‌ها هستند و قرار است از کل انقلاب دفاع کنند و اگر وارد یکی از این‌ها بشوند، قطعاً باعث رنجش طرف مقابل می‌شوند.

۲ـ اینها از بودجه‌های عمومی ارتزاق می‌کنند و بودجه عمومی را حق ندارند وارد رقابت‌های سیاسی بکنند.

۳ـ ما طبق تجربه‌ای که از سال‌های متعدد داشتیم، با امر و نهی‌های امام هم مواجه بودیم. در این ماجرا، امام یک جا به صراحت به سپاه می‌گوید به شما چه ربطی دارد چه کسی می‌خواهد برود مجلس؟! چرا شما وارد این بازی‌های سیاسی می‌شوید؟!

یعنی حیطه‌ها روشن است ولی با بهانه‌هایی مثل اینکه ما احساس خطر می‌کنیم و دفاع از انقلاب جزء وظایف ماست و … این مسائل نادیده گرفته می‌شود. با این استدلال شما در هر چیزی می‌توانید وارد شوید؛ همین الان هم وارد شدند؛ در مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و… و این مدل، مدل مطلوب ما در قانون اساسی نیست. من این را اشکال جدی در این قضیه می‌بینم و در این ماجرا جبهه می‌گیرم و فکر می‌کنم کوتاهی در این زمینه ناشی از نادیده گرفته شدن وصیت امام و رعایت نشدن قانون در این حیطه است. حتماً مقصر هم دارد و طبعا بازخواست و پاسخگویی از این مقصر را وظیفه نهاد قانونی مربوطه می‌دانم که باید دنبالش باشد. معنی‌اش از دست رفتن صلاحیت‌ها نیست؛ در این موضوع باید رفتارها عوض بشود. یعنی تضمین به ‌وجود بیاید که در انتخابات بعدی این اتفاق نیافتد. ما نباید خیلی از چیزها را بار دیگر تجربه کنیم. تجربه تلخ‌‌ترین روش است در مقابل استفاده از عقلانیت که بهترین روش است.

 ـ بعضی از ضد‌انقلاب‌ها می‌گویند که رهبر فعلی اتفاقاً بر سبیل امام است؛ چون در دهه ۶۰ خیلی از این درگیری‌ها بوده و کشت و کشتار بسیار بدتر و شدیدتری بوده، منتها چون امام یک روش کار مخصوص خودشان را داشتند و همه مطیع امام بودند، کسی حرفی نمی‌زد. یعنی کسی جرأت نداشت اما بعد از آن خیلی از آقایان گفتند ما کنار امام بودیم چرا فلانی رهبر شده

شکوهی: یک نفر را می‌شناسید این را گفته باشد که ما قرار بود رهبر بشویم ولی آقای خامنه‌ای رهبر شد؟

 ـ من به نقل از یکی از دوستان گفتم

شکوهی: یک نفر را بگویید که این را گفته باشد

 ـ اسم بیاورم؟

شکوهی: بله

 ـ اجازه بدید نگویم

شکوهی: اصلاً چنین آدمی وجود ندارد!

 ـ اینطور گفتند که سال ۴۲ ما با امام در زندان بودیم و حالا…

شکوهی: اصلاً چنین جمله‌ای وجود ندارد!

 ـ حالا این را هم جسارتا من بگویم آقای محتشمی‌پور!

شکوهی: اصلاً آقای محتشمی‌پور چنین آدمی نیست و هرگز خودش را در قد و قواره رهبری نمی‌داند. موقعی که خبرگان، رهبری جدید را انتخاب کردند، آقای محتشمی‌پور می‌گفت من دیدم بچه‌های حزب‌الله در لبنان دچار دغدغه شدند چون آقای محتشمی‌پور را پدر معنوی حزب‌الله می‌دانستند و ایشان جزء بنیانگذاران حزب‌الله بوده است. آقای محتشمی‌پور می‌گفتند من رفتم لبنان. بچه‌های حزب‌الله می‌گفتند مجلس خبرگان شما رهبر جمهوری اسلامی را انتخاب کرده اما ما رهبر جهان اسلام می‌خواهیم. ایشان می‌گفت من آنجا ساعتها با آنها صحبت کردم تا بگویم که خبرگان که نمی‌توانند برای جهان اسلام، رهبر انتخاب بکنند. طبعا آنها برای جمهوری اسلامی انتخاب می‌کنند ولی هر کسی را که مجلس خبرگان ما انتخاب می‌کند، آن فرد رهبر جهان اسلام است. شما هم آن احترامی را که نسبت به امام داشتید، به آقای خامنه‌ای هم باید داشته باشید.

کسانی که که امروز متهم هستند، کسانی بودند که برای انتخاب رهبری و دفاع از حریم ایشان در سال‌های متوالی سنگ تمام گذاشتند. آیت‌‌الله صانعی که خانه‌اش را سنگسار می‌کنند و رهبری سکوت می‌کند، کسی بوده که تا جایی که می‌توانسته در چند سال اول از رهبری ایشان دفاع کرده است و حتی می‌گفت اگر رهبری به من بگوید تو حق نداری رساله‌ای منتشر کنی، من منتشر نمی‌کنم. به تدریج اتفاقاًتی افتاد که این رنجش‌ها زیاد شد. آقای هاشمی رفسنجانی در انتخاب رهبری چقدر سعی داشتند؟ اما الان ایشان را رقیب رهبری می‌دانند و ‌اینطور معرفی‌اش می‌کنند که به نظر من ظلم به هر دو طرف است؛ در حالی ‌که اصلاً اینطوری نیست. یک طیفی از نظر من فتنه‌گر با سوءاستفاده از فضای سیاسی موجود، دائماً بر دشمنی‌های درون نظام و انقلاب دامن می‌زنند و با دروغ و خبرسازی جعلی، دائما این افتراق‌ها را بیشتر می‌کنند. من تردید ندارم که حاصل این افتراق، ضربه زدن به دو طرف است. تنها یک طرف این وسط حذف نمی‌شود بلکه بلافاصله طرف بعدی هم حذف خواهد شد. بنابراین من هرگز روی این که فلانی اینجوری گفت، بهمانی آنجوری گفت، تکیه نمی‌کنم بلکه معتقدم اگر به موارد علنی و رسمی مراجعه بکنید، معلوم می‌شود که بسیاری از اینها دروغ است و تکذیب هم کرد‌ه‌اند. متاسفانه هرگز هم این تکذیب‌ها پخش نمی‌شود. دروغ‌ها را دائم پخش می‌کنیم اما تکذیب‌ها را پخش نمی‌کنیم. داد می‌زنیم که آقای خاتمی رفته با جورج سوروس ملاقات کرده و نشسته‌اند توطئه کردند اما وقتی آقای خاتمی در قوه قضائیه شکایت می‌کند و همه این اتهامات را رد می‌کند، قوه قضائیه پیگیری نمی‌کند و این تهمت همچنان دارد سر زبان‌ها می‌چرخد و باور خیلی‌ها شده است که چنین ملاقاتی اتفاق افتاده است.

 ـ حالا من غرضم از این بحث، این بود که زمان امام هم همان دغدغه را داشتیم؛ آیا با مخالفان آیا بهترین از این رفتار می‌شد؟

شکوهی: نگاه کنید! ما دوران امام را به دلیل اینکه دوران تأسیس و استقرار حکومت بوده، دوران حل بحران‌های اساسی و دوران جنگ بوده، دوران ویژه‌‌ای می‌دانیم. خیلی از راهکارهای اختصاصی، ویژه آن مقطع بوده ولی این اشکال متاسفانه هست که ما الان داریم آن وضعیت را تعمیم می‌دهیم. من معتقدم اولاً این کار اشتباه است و ما نمی‌دانیم اگر شرایط دیگری بود، امام چگونه عمل می‌کرد.

نکته دوم اینکه همین الان از دوران امام نمونه‌های فراوانی داریم که خلاف وضع موجود است. بگذارید من دو نمونه مثال بزنم. امام تند‌ترین حرف‌ها را در مورد نهضت آزادی دارد. نهضت‌ آزادی در دوران جنگ دائما علیه جنگ تبلیغات می‌کردند و اساسا بوسیله خودشان و گروه‌های از مخالفین، جبهه ضد‌جنگ به‌وجود آورده بودند. علیه ولایت فقیه یک جزوه مفصل منتشر کردند. آقای بازرگان رفته بود در مصاحبه‌ها گفته بود که این قبا فقط به قامت امام دوخته شده است و بعد از ایشان ما هیچ کسی را که صلاحیت ولایت فقیه شدن داشته باشد، نداریم. علی‌رغم همه این مسائل، هرگز امام اجازه نداد که این‌ها را دستگیر بکنند. در دوره بعد از امام، وزارت اطلاعات مخالف این بوده که نهضت‌ آزادی را برانداز معرفی بکنند اما اطلاعات موازی‌ در سپاه، همه را دستگیر کرده و به عنوان برانداز معرفی کرد. ۳ – ۴ ماه اینها را در تک‌سلولی‌ها نگه داشتند تا مدارکی جمع بکنند و این‌ها را برانداز معرفی بکنند. پرونده‌ها را فرستادند در دادگاه و در دادگاه همه‌شان از اتهام براندازی تبرئه شدند. این یک تجربه است. امام می‌فرمایند حق ندارید این‌ها را دستگیر کنید اما آقایان بی‌هیچ ملاحظه‌ای دستگیر کردند. یک بار مقام رهبری و اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات نشستند و در این باره بحث کردند. در آن جلسه وزارت اطلاعات با نظرات اطلاعات سپاه مخالفت ‌کرد و رهبری هم با نظر وزارت اطلاعات همراهی کرد و دستگیری نهضت آزادی منتفی شد اما دفعه بعد، آقایان سپاهی خودشان رفتند و آنها را دستگیر کردند و بحران برای نظام درست کردند بدون آن که مدارکی داشته باشند و بعد هم آنها از اتهام براندازی تبرئه شدند.

بنده می‌خواهم بگویم دوران امام با الان تفاوت دارد. امام می‌فرمودند آنچه تا الان انجام شده به اقتضای جنگ بوده و ما بنا داریم از این به بعد همه به قانون برگردیم. بنابراین روش امام چنین بوده است. امام در مورد دخالت سپاه در مسائل انتخابات و امثالهم با چه حساسیتی روبه‌رو می‌شد؟ آیا الان هم این حساسیت را داریم؟ می‌خواهم بگویم از زمان امام اگر مواردی باشد که رفتار امروز آقایان را توجیه کند از آن طرف موارد نقض فراوانی هم وجود دارد. لذا به جای اینکه ما خود امام را محور حق و باطل قرار بدهیم که بنده محور قرار نمی‌دهم، با منطق عقلانی باید تک‌تک موارد را ارزیابی و بررسی کنیم. شاید برخی از رفتارهای دوران امام هم نیاز به نقادی داشته باشد. چه اصراری داریم همه آنچه را که آن دوران اتفاق افتاده، درست فرض بکنیم؟ می‌شود بعضی از آنها اشکال داشته باشد.

 ـ من می‌خواهم بگویم خیلی از کارهای سپاه بدون هماهنگی و بدون همسویی با افکار رهبری است. یعنی کارهایش خیلی اوقات دخالت است؛ دخالتی که مغایرت با رفتار رهبری هم دارد. من می‌خواهم این را بگویم که خیلی از کارهایش خودسرانه است!

شکوهی: شما اگر یک جا سکوت بکنید، دو جا سکوت بکنید، یک جاهایی هم کارهایی اتفاق می‌افتد که شما ممکن است راضی نباشید. از ابتدا باید جلوی خیلی از این رفتارها ایستاد. ما همه جا امور را بر اساس سود و زیان نباید بسنجیم؛ یک جاهایی هم از روی اصول باید سنجیده بشود. بعضی از رفتارها زشت هستند و به خاطر زشتی آن باید طرد شوند. مثلا ممکن است الان آقایان بگویند که اهانت به فائزه هاشمی، به نفع فائزه و هاشمی تمام شد پس باید با آن مخالفت کرد. من اینطور مخالفت کردن را اصلاً مخالفت نمی‌دانم. اگر کسی گفت این عمل زشت است ولو از هر کسی و علیه هر کسی سر زده باشد، این دارای ارزش است. اگر ما به خاطر دستاوردهای کوتاه‌مدت بعضی از رفتارها، آنها را توجیه نکنیم، کار درستی کردیم. امام علی می‌فرماید که کارهایی را که معاویه می‌کند، مگر من بلد نیستم؟! بلدم؛ ولی نخواهم کرد. اگر ما ادعای حکومت علوی داریم، پس چرا رفتاری اموی از ما سر می‌زند؟ به تعبیر خود مقام معظم رهبری، مگر با پارچه کثیف می‌شود شیشه تمیز کرد؟ هرگز ما نمی‌توانیم به خاطر اینکه هدفمان مقدس یا نیت‌مان خیر است، رفتارهای غلط خود را توجیه کنیم. اگر چنین کنیم، بعد دامنگیر خودمان خواهد شد. مگر پذیرفتنی است که بگوییم آقا خودشان تحت فشار هستند؟ من معتقد نیستم که سپاه قابل کنترل نیست. اگر تخلف می‌کند، قابل کنترل هم است. متاسفانه این عزم وجود ندارد. اگر این عزم  به‌وجود بیاید، خواهید دید که بسیاری از این مسائل کنترل می‌شود.

ادامه دارد

Share and Enjoy


۴ نظر در ”;عزمی برای جلوگیری از مداخله سپاه در سیاست وجود ندارد“

 1. امیر می‌گوید

  سلام. من فکر می‌کنم بعد از دوم خرداد، رهبری وابستگی شدیدی به سپاه پیدا کرده است و این وابستگی، جلوی هر گونه مخالفت را در این زمینه می‌گیرد. در حال حاضر تصمیم گیرنده هر چیزی توی مملکت ما، رهبری و نیروی اجرایی آن سپاه هست. دولت این وسط فقط تدارکاتچی رهبری و سپاه می‌باشد.

 2. س ع ق می‌گوید

  بسمه تعالی
  جناب آقای شکوهی! با اهداء سلام. اینکه هرکس حق دارد و بل بالاتر تکلیف دارد که عملکرد افراد را هر چند شخصیتی مانند امام خمینی(ره) باشد با معیارهایی عقلی و ارزش‌های شناخته شده بسنجد، سخن درستی است اما تبصره‌ای که می‌توان بر آن زد اینکه در ساحت اندیشه سیاسی اگر اکثریت ملتی، کلیت یک اندیشه را پسندید و به آن رای داد و برای حاکمیت آن تلاش کرد، دیگر مختصات آن اندیشه می‌شود ملاک داوری در مورد رفتار شخصیت‌های بعدی. می‌ماند اینکه بخش‌هایی از یک اندیشه یا باید به روز شود و یا جزو آراء بوده و نه اندیشه بنیانگذار و با تغییر مختصات جامعه، شکل دیگر به خود گرفته که محتاج بازنگری می‌شود. مخلص کلام آنکه می‌شود شخصیتی همراه با عقل و معروف‌ها، خودش تبدیل به ترازو شود.

 3. سرطان ذهن می‌گوید

  بسیار بسیار ممنون از این انتقادهای اصولگرایانه و دفاع از گذشته قابل دفاع جمهوری اسلامی و آرمانهای آن، در برابر عملکرد حاکمان امروزش.
  @س ع ق: می‌شود یک شخصیتی معیار شود. خب معیار شدن یعنی چه؟ یعنی فراتر از اسلام؟ یعنی فراتر از قانون؟ در چارچوب اینها که مشکل چندانی باقی نمی‌ماند و اما فراتر از اسلام یعنی مرگ پسوند اسلامیت نظام و مرگ اصولگرایی و فراتر از قانون یعنی مرگ جمهوریت نظام و بی‌فایده کردن رای مردم به قانون اساسی.
  به نظر من می‌شود برداشت خودمان از نظر امام را تبلیغ کنیم ولی این نمی‌تواند باعث ایجاد حق و تکلیف حقوقی برای کسی شود چون چارچوبهای اصلی را قانون اساسی تعیین کرده است.

 4. امیر می‌گوید

  به نظر می‌آید نه تنها عظم راسخی برای عدم جلوگیری وجود ندارد بلکه عظمی بسیار راسخ وجود دارد که سپاه در همه زمینه‌ها دخالت کند. به اظهارات آقای جعفری در نشانی زیر مراجعه کنید.
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900716001204

اضافه کردن نظر