نسخه چاپی نسخه چاپی

بیت‌المال است نه مال‌البیت!

روزنامه ایران / شنبه ۱۳ مهر ۹۲

در گذشته برخی از مدیران درباره ضرورت حفظ بیت‌المال، ساده‌زیستی مدیران، عدالت اقتصادی و ارزش‌هایی از این دست آنچنان سخن گفتند که تصور می‌شد خودشان پاک‌دست‌ترین دولت تاریخ ایران را تشکیل داده‌اند اما در بررسی عملکردشان، به موارد فراوانی از حیف و میل اموال عمومی برمی‌خوریم که مایه تعجب و تاسف می‌شود. «حیف» اموال مربوط به بی‌تدبیری آنان است اما «میل» دیگر قابل توجیه نیست و به برداشت از بیت‌المال به شکل بی‌رویه مربوط می‌شود به گونه‌ای که گویی آن اموال، بیت‌المال نبوده بلکه «مال‌البیت» بوده است. آنچه انگیزه نوشتن این نقد شده، انتشار نامه‌ای است که آقای بقایی، معاون اجرایی احمدی‌نژاد به دکتر حسن روحانی نوشته و از ایشان برای ساخت و راه‌اندازی دانشگاه ایرانیان، طلب کمک کرده است. در این نامه بعد از ذکر مقدماتی، در موارد زیر از دولت استمداد شده است:
– از ردیف‌های موجود بودجه حداقل ۵۰۰ میلیارد ریال کمک مالی شود.
– از ساختمان‌های مناسب موجود دولتی در تهران و مراکز استان‌ها به دانشگاه هدیه شود یا برای بهره‌برداری در اختیار قرار گیرد.
– در محل مناسب اطراف تهران زمین به وسعت حدود ۲۰۰ هکتار جهت احداث ساختمان‌ها و تاسیسات واگذار گردد.
– مسئولین دولتی بویژه در وزارتخانه‌های علوم و تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و امور خارجه همکاری و پشتیبانی لازم را به عمل آورند.
– هر نوع کمک دیگری که صلاح بدانید.
اینها انتظاراتی است که رئیس جمهوری قبلی از رئیس جمهوری کنونی دارد تا بتواند دانشگاه خصوصی خود را راه‌اندازی کند ولی در این باره، پرسش‌های زیادی مطرح است که بیانگر معقول و منطقی نبودن این انتظارات است. چرا دولت باید این همه امکانات را در اختیار افرادی خاص بگذارد که هنوز درباره عملکرد مدیریتی آنان، حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد؟ چرا دولت در شرایطی که با کمبود امکانات و کسری بودجه روبه‌رو است، ارقامی اینچنینی را تحویل مدیران دولت قبلی بدهد که کشور را با بدهی سنگین تحویل دولت بعدی داده‌اند؟ اگر این روش برای راه‌اندازی یک دانشگاه بین‌المللی درست باشد، به صراحت عرض می‌کنم که کم نیستند افراد دانشگاهی و علمی پرسابقه که آمادگی تاسیس آن را دارند و هدف سیاسی هم در پس فعالیت‌های به ظاهر دانشگاهی خود ندارند. از طرفی در شرایط کنونی، انواع دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی در کشور وجود دارد و نیازی به تاسیس دانشگاهی تازه نیست و بهتر است دولت برای رشد کیفی دانشگاه‌های موجود تلاش کند و بودجه محدود خودش را به کسانی ندهد که مدیر نبودن خود را در ۸ سال گذشته به اثبات رسانده‌اند. این را نیز بیفزایم که تقاضای کمک برای راه‌اندازی دانشگاه از سوی مدیران دولت قبلی، بیشتر نوعی فرار به جلو جلوه می‌کند تا دستگاه قضایی به موارد زیاد تخلفات مالی و اقتصادی صورت گرفته در دولت قبلی، تمرکز نکند. امیدواریم دستگاه قضایی به ده‌ها پرونده‌ای که مجلس درباره قانون‌گریزی‌های مسئولان قبلی و دخل و تصرف غیرقانونی در امور و کمک‌های بدون مجوز به افراد و جریان‌های خاص و… آنان تشکیل داده است، رسیدگی کند تا اعتماد مردم به دستگاه قضا افزایش یابد و در آینده، مدیران سیاسی هم با نقب زدن به بیت‌المال، برای فعالیت‌های خود امکانات فراهم نکنند.

No related content found.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر