نسخه چاپی نسخه چاپی

سیلی به دختران به جای آزادی پدر و مادر

تقریبا یقین داشتم که در عید  غدیر امسال رفع حصر حجت‌الاسلام کروبی و مهندس میرحسین موسوی و همسرش اتفاق نخواهد افتاد و دلیل آن هم ملاحظه رخدادهای بیش از ۴ سال گذشته بود که در آن از عقلانیت و تدبیر خبری نبود. در عین حال تصور نمی‌کردم که برخی، بی‌تدبیری را از حد بگذرانند و در روز عید غدیر و بعد از گشایشی که برای ملاقات میرحسین موسوی با فرزندانش فراهم شد، بحرانی تازه درست کنند و با سیلی زدن به گوش دختران میرحسین، هم به آنان ظلم کنند و هم بر رنج و درد این خانواده بیفزایند و هم گل اعتمادی را که نسبت به نظام در دل مردم بتدریج شکوفه می‌زند، پرپر کنند و سرانجام موجی از اعتراض و ناراحتی را در جامعه علیه نظام و مسئولان برانگیزند.

این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که تاریخ انقلاب اسلامی به قبل و بعد از انتخابات سال ۸۸ تقسیم شده است و اگر تا خیلی خیلی دیر نشده، فکری برای حل مسائل پیچیده این انتخابات نکنیم، باید انتظار داشته باشیم که در آینده هیچ رخدادی در کشور نتواند خود را از پیامدهای حوادث سال ۸۸ جدا کند و به صورت مستقل تحلیل شود. آن انتخابات در درون جبهه انقلاب، شکاف عمیقی را ایجاد کرده است که اگر با سرپنجه تدبیر ترمیم نشود، بنیان انقلاب اسلامی را متزلزل خواهد ساخت و رویارویی بیشتر و با ابعاد گسترده‌تری را در درون نیروهای انقلاب ایجاد خواهد کرد.

انتخابات سال ۹۲ فرصتی تازه پیش روی مسئولان نظام ایجاد کرد تا از عمق آن شکاف سیاسی و اجتماعی بکاهند و از کنار یکی از تلخ‌ترین حوادث پس از انقلاب با سلامت بگذرند. در این انتخابات، مردم به صحنه آمدند و به هر میزانی که به آنان اجازه داده شده بود، نظر خود را با انتخاب دکتر روحانی بیان کردند. مهمترین پیام این انتخابات این بود که تبلیغات ۴ ساله دستگاه‌های رسمی تبلیغاتی و رسانه‌ای، بی‌اثر بود و مردم حاضر به قبول دستگاه فکری و نظام تحلیلی رسمی نشدند. مردم با تمام وجود خود نشان دادند که همچنان هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را در درون جبهه انقلاب می‌بینند و مواضع آنان را بیشتر از کسانی قبول دارند که در طی ۴ سال متمادی، سعی در ضدانقلاب قلمداد کردن این بزرگان داشتند. بر همین اساس، مردم انتظار داشتند که مسئولان نظام، پیام رای مردم را به درستی درک کنند و از جمله با آزاد کردن زندانیان بی‌گناه و بزرگان در حصر، زمینه وفاق اجتماعی را مساعد سازند و از تعمیق بیشتر کینه‌ها و کدورتها و لاینحل شدن معضلات ایجاد شده، جلوگیری کنند. متاسفانه تاکنون این انتظار بر آورده نشد و به میزانی که مردم از خودشان عقلانیت نشان دادند، شاهد برخوردهای عقلانی مسئولان نیستیم.

اکنون دولت دکتر حسن روحانی سر کار است و ایشان نیز با مطالبات رای‌دهندگان کاملا آشناست و طبعا باید کاری برای تامین نظرات مردم انجام دهد. غالب رای‌دهندگان به ایشان، خواستار رفع حصر آقایان موسوی و کروبی هستند و با یک ارزیابی اولیه هم می‌شود دریافت که این اقدام هم به نفع مصالح ملی است و هم موجب مقبول افتادن مسئولان می‌شود و هم انگیزه مخالفت بسیاری از افراد با حاکمان را کاهش می‌‌دهد. ما می‌دانیم که مسئولان دولت کنونی، تصمیم‌گیرندگان اصلی در این زمینه نیستند اما انتظار داریم که  در تعدیل این فضای بسته کاری بکنند و اقلا از بدتر شدن این وضعیت جلوگیری به عمل آورند. همه اصلاح‌طلبان و حامیان این بزرگان در حصر، از طرح مطالبات خود صرف‌نظر کردند تا دست دولت باز باشد اما انتظار دارند که عملکرد نهادهایی مانند وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی و دیگر نهادهایی که با حقوق شهروندان سروکار دارند، با گذشته متفاوت شود. در این میان هیچ بعید نیست که بخشی از بدنه باقی‌مانده از گذشته در نظام اجرایی کشور، با تثبیت جایگاه خود در دولت جدید، مبادرت به کارشکنی کند تا امید مردم به دولت جدید، تبدیل به یاس و چنین القا شود که در این نظام کاری نمی‌شود کرد. آیا برخورد با دختران میرحسین موسوی، نشان نداد که کسانی برای شکست دولت روحانی در عملی کردن وعده‌هایش در تلاشند؟ آیا دولت روحانی برای کوتاه کردن دست این نیروهای مشکوک نباید کاری بکند؟

سیلی زدن به دختران نخست وزیر امام که از سادات هستند آن هم در روز عید غدیر، کام همه را تلخ کرده است. از این اقدام تلخ، اعلام برائت می‌کنم و عاقل شدن حاکمان را از خداوند مدافع مظلومان آرزو دارم.

No related content found.

Share and Enjoy


۲ نظر در ”;سیلی به دختران به جای آزادی پدر و مادر“

 1. salman می‌گوید

  جناب آقای شکوهی
  امروز اگر کشور ما دچار افراط و تفریط گردیده شاید نیم نگاهی انداختن به نوشته‌های افرادی مثل شما سهم شما را نیز در این آشفته‌بازار مشخص کند. چرا از این منظر نگاه نمی‌کنید که مردم با حضور در انتخابات، مشت محکمی بر دهان دروغ‌گویان تقلب بزرگ زدند؟ چرا از این منظر نگاه نمی‌کنید که دختران موسوی در مسیر اشتباه همیشگی خود می‌خواستند با ایجاد جوسازی در جامعه، نتیجه مطلب را به نفع خود تمام کنند؟
  آیا فکر کرده‌اید که این رفتارهای دروغ در درازمدت جواب منفی و روسیاهی آورده و می‌اورد؟
  فرموده‌اید که در این میان هیچ بعید نیست که بخشی از بدنه باقی‌مانده از گذشته در نظام اجرایی کشور، با تثبیت جایگاه خود در دولت جدید، مبادرت به کارشکنی کند. بسیار حرف متین و دلنشینی می‌تواند باشد به شرط اینکه همین فرضیه را برای دولت پیشین نیز در نظر بگیرید و باور کنید که باقی‌مانده‌های دولت هاشمی و خاتمی موجبات کارشکنی در دولت احمدی‌نژاد بودند.
  اگر میل به اصلاح کشور به معنای واقعی دارید عادلانه قضاوت کنید و بنویسید تا تاریخ در آینده در مورد شما قضاوتی درست کند. اگر امروز علی(ع) مجسمه عدالت است و دوست و دشمن ایشان بر عدالت ایشان صحه می‌گذراند به خاطر این است که ذره‌ای غش در قضاوت ایشان وجود نداشت.
  نوشته‌ات را مرور کن. حب و بغض را کنار بگذار. اندکی فکر کن، نتیجه خواهی گرفت که دختران موسوی چرا این کار را نمودند و به دنبال چه نتیجه‌ایی بودند و از که خط گرفته و می‌گیرند (البته امیدوارم شما خود نیز خط بگیر از همان منابع نباشید).

  • حج می‌گوید

   این چیزهایی که در مورد رفتار دختران موسوی گفتی، خبر بود یا تحلیل؟ اگر شما راست می‌گویی باید این دختران نااهل را محاکمه کنند و اگر شما دروغ می‌گویی! باید مامور و آمری که خلاف رفتار کرده، محاکمه شود. در هر حال باید بقول شما با کنار گذاردن حب و بعض و عادلانه تحقیق کرد و خاطی را محاکمه نمود.
   آقای سلمان! اصلاً بفرمایید شما اعتقادی به تحقیق عادلانه و محاکمه عادلانه و اعلام عمومی عادلانه موضوع به مردم داری؟ اگر اعتقادی به عادلانه رفتار کردن نداری که هیچ نداری! و اگر داری لطفاً به جای نصیحت، اصرار کن که اولاً به جای رد موضوع، اول تحقیقات عادلانه کنند و در ثانی به همه هم نتیجه را بگویند و…

اضافه کردن نظر