نسخه چاپی نسخه چاپی

اندر حکایت روش‌های پرکردن خزانه!

روزنامه ایران / پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۲

از هنگام روی کار آمدن دولت روحانی، مسأله کسری بودجه و خالی بودن خزانه کشور به صورت جدی مطرح شد و هنوز هم دغدغه دولتیان است. کسانی که در دولت گذشته مسئول ایجاد این وضعیت هستند یا از عملکرد دولت قبلی دفاع می‌کنند، تمام تلاششان این است که وضعیت را خوب معرفی کنند و به همین دلیل، مدعی می‌شوند که کسری در کار نیست و خزانه هم خالی نبوده است اما سازمان‌های نظارتی و وزرای دولت دکتر روحانی که درگیر تأمین منابع مالی برای پرداخت حقوق و اجرای طرح‌های مختلف هستند، بهتر می‌دانند که وضع چگونه است. نکته جالب این است که برخی از این افراد، برای پاسخ دادن به دولت و اثبات مدعای خود، اظهاراتی را مطرح می‌کنند که از هیچ پشتوانه علمی و عملی برخوردار نیست و تنها سخنانی از سر جدل و منازعه است. برخی از این‌گونه سخنان را در زیر می‌خوانید:
نمونه اول- مدتی قبل خانم آلیا نماینده مردم تهران در نطقی در مورد خالی بودن خزانه، گفت: «آقای رئیس‌جمهور! موجودی کیف خود را برای خارجی‌ها رو نکنید». وی همچنین تأکید کرد: «رئیس کمیسیون برنامه و بودجه می‌گوید که دولت را با پول کافی تحویل گرفته‌اید ضمن اینکه اگر نیمی از زنان ایران طلاهای خود را زیر پای نظام بریزند، می‌توانیم تمام بانک‌های امریکا را بخریم».
این سخنان معلوم است که هیچ پشتوانه‌ای ندارد ولی بهانه‌ای شد تا ثروت برخی از بانک‌های امریکایی در ایران منتشر شود و گروهی بنشینند حساب و کتاب کنند تا معلوم شود که تنها برای خرید ۷ بانک امریکا، هر زن ایرانی باید دو میلیارد و سیصد میلیون تومان طلا در کیف خود داشته باشد!
نمونه دوم – از این جالب‌تر سخنان حسین الله کرم، رئیس شورای هماهنگی انصار حزب الله است که مدعی وجود «رابطه معنادار» میان درآمد نفتی با شعار مرگ بر امریکا شد! وی در جلسه کرسی آزاداندیشی دانشگاه اصفهان با موضوع «امریکا؛ تقابل یا تعامل» اظهار کرد: «اگر میان سه دولت گذشته مقایسه‌ای انجام دهیم، خواهیم دید که سود مرگ بر امریکا تا چه اندازه خواهد بود. در دولت آقای هاشمی درآمد کشور در هشت سال ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیارد دلار بوده است. آقای خاتمی با سیاست‌های تنش زدایانه خود توانست این درآمد را به ۲۰۰ میلیارد دلار برساند، اما در دولت آقای احمدی‌نژاد که «مرگ بر امریکا» بشدت رواج داشت و در سر لوحه کار بود، درآمد هشت سال ۸۳۰ میلیارد دلار بود. احمدی‌نژاد نشان داد که با تقابل بیشتر با امریکا، درآمد کشور به‌طور بسیار معنی‌داری بالا می‌رود».

به این می‌گویند «قائل به ربط» نبودن! کافی است شما چشم خودتان را به ده‌ها عاملی که موجب افزایش قیمت نفت در جهان و افزایش درآمد کشورهای صادر‌کننده نفت شد، ببندید و از این حرف‌ها بزنید. در آن صورت حتماً می‌توانید رابطه معناداری میان شعار مرگ بر امریکا و افزایش درآمد نفتی کشور بیابید یا بتراشید.
نمونه سوم- حسین طلا نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «خبرگزاری دانشجویان» گفت: «شاید برخی فکر کنند که خزانه خالی است اما این درست نیست بلکه خزانه پر از شعارهای مرگ بر امریکاست».
این هم در نوع خود پاسخی است. حال که با منطق نمی‌توانیم نشان دهیم که خزانه خالی نیست پس بهتر است که به «سفسطه» متوسل بشویم و خزانه را پر از شعار کنیم! ما مخالف این نیستیم که خشم مردم از امریکا را سرمایه تلقی کنیم اما اگر خیال کنیم که این حرف‌ها پاسخی به دولتی‌هاست یا خزانه ملت با این حرف‌ها پر می‌شود و با آن کشور را می‌توان ساخت، مشکل داریم.

کافی است دوستان بپذیرند که خزانه واقعاً خالی و این امر ناشی از سوءتدبیر مسئولان قبلی است. در آن صورت از طرح بسیاری از این‌گونه سخنان، خودداری خواهند کرد.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر