نسخه چاپی نسخه چاپی

آخرین دولتی که مذاکره می‌کند!

روزنامه ایران / شنبه ۲۵ آبان ۹۲

 مذاکره هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اروپایی و امریکا، تا پایان هفته دوباره از سر گرفته می‌شود و البته به نقطه حساس و مهم خودش می‌رسد. در دور قبل همه طرف‌های مذاکره اذعان کردند که جمهوری اسلامی به صورت جدی برای حل مسائل فیمابین مذاکره می‌کند و مسئولان ایران هم خوشبین‌تر از قبل، امیدوارند این مذاکرات منجر به انزوای اسرائیل و جناح‌های جنگ‌طلب غربی شود و در طی آن، راهکار سیاسی برای حل مناقشات هسته‌ای کشورمان به دست آید. تلاش مسئولان کاخ سفید اعم از اوباما و جان کری برای جلوگیری از تصویب تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی، یکی از دلایل خوشبینی مقامات ایران به انگیزه امریکایی‌هاست.
در عین حال یک مانع مهم بر سر راه مذاکره هسته‌ای ایران وجود دارد که ممکن است رسیدن به هدف نهایی یعنی حل و فصل سیاسی مسأله را ناممکن سازد و آن اثرگذاری رژیم غاصب فلسطین بر نظرات دولت‌های غربی است. متأسفانه لابی صهیونیست‌ها در غالب کشورهای غربی بخصوص امریکا بسیار قوی است به گونه‌ای که در مواردی تصور جدایی میان منافع اسرائیل و غرب ناشدنی می‌شود. این لابی در تلاش است تا با جلب نظر جناح جنگ‌طلب امریکا و اروپا، مسائلی را در توافقنامه میان ایران و ۱+۵ بگنجاند که ایران نتواند آنها را بپذیرد و در نتیجه مذاکرات به شکست بینجامد.
دولت‌های غربی تاکنون به خاطر همراهی با صهیونیست‌ها و دولت اسرائیل، منافع ملی خود را بارها به خطر انداخته‌اند زیرا ورود امریکا در چندین جنگ منطقه‌ای معلوم نیست به سود امریکا بوده باشد اما اسرائیل از این جنگ‌ها برای افزایش منازعات و درگیری داخلی و تضعیف کشورهای اسلامی بهره برده است. اکنون سیاست اسرائیل این است که ایران اساساً از حق غنی‌سازی خود برخوردار نشود و بنابراین به بهانه دادن تضمین، خواستار تعلیق کامل غنی‌سازی هسته‌ای در داخل ایران هستند. طبعاً اگر کشورهای غربی از این نظر صهیونیست‌ها تبعیت کنند، راه بر هرگونه توافق میان ایران با ۱+۵ بسته خواهد شد. بر طبق شواهد موجود، اسرائیلی‌ها همین سیاست را برای به شکست کشاندن مذاکرات آتی ایران و غرب در دستور کار دارند.
به نظر می‌رسد این مذاکرات، از محدود فرصت‌های سیاسی ایجاد شده برای حل مسأله هسته‌ای ایران است. در این مذاکرات، هم غربی‌ها می‌توانند مطمئن شوند که جمهوری اسلامی قصد تولید سلاح هسته‌ای ندارد و هم ایران می‌تواند در چارچوب قوانین بین‌المللی و تحت نظارت جدی آژانس اتمی، از حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای برخوردار شود. این مذاکرات اگر شکست بخورد، تنازع در منطقه افزایش می یابد و طبعاً در ایران اعتماد به امریکا و اروپا و مذاکرات سیاسی، بسیار کاهش خواهد یافت و عرصه برای کسانی در دو بلوک قدرت (هم غرب و هم منطقه) مساعد خواهد شد که اعتقادی به مذاکره ندارند. در واقع دولت روحانی آخرین دولت در جمهوری اسلامی است که از موضع برابر خواستار مذاکره است و اگر غربی‌ها این فرصت تاریخی برای حل مسائل اختلافی را از دست بدهند، گزینه جنگ را تقویت کرده‌اند. برخورد معقول و از موضع برابر امریکا با دولت روحانی، زمینه‌ساز حل بقیه مشکلات فیمابین خواهد شد اما اگر این مذاکرات به شکست بینجامد، دیگر هیچ دولتی در جمهوری اسلامی روی کار نخواهد آمد که شعارش مذاکره و تنش‌زدایی باشد. به همین دلیل می‌گوییم امریکا و اروپا در مذاکرات پیش‌رو اگر از سیاست‌های اسرائیل تبعیت کنند، بدون تردید فرصت بزرگ تاریخی برای حل سیاسی منازعات با ایران را از دست داده‌اند و مهم‌ترین بازنده هم خودشان خواهند بود.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر