نسخه چاپی نسخه چاپی

گزارش اولیه از نشست یک سال قبل «سرای اهل قلم»

اشاره: در تاریخ دوم آبان سال ۹۱ به دعوت دکتر مهدی خزعلی، در محل «سرای اهل قلم» بحثی را در باره ولایت فقیه داشتم و سپس به سئوالات دکتر خزعلی و دیگر شرکت کنندگان پاسخ دادم. از آن جلسه تاکنون گزارشی در جایی منتشر نشده بود زیرا در جلسه هفته بعد «سرای اهل قلم»، نیروهای امنیتی اقدام به دستگیری همه حاضران و شرکت کنندگان کردند که به اعتصاب غذای طولانی‌مدت دکتر خزعلی در زندان منجر شد. اکنون که بیش از یک سال از تاریخ برگزاری آن جلسه گذشته و دکتر خزعلی هم از زندان بیرون آمده و برگزاری جلسات سرای اهل قلم را از سر گرفته است، گزارش اولیه‌ای از آن جلسه را در تاریخ ۲۷ آبان ۹۲ در سایت باران (وب‌سایت دکتر مهدی خزعلی) منتشر کرده است که با عکسهای پیوست آن در زیر می‌خوانید.

15th6

15th6

15th6 پانزدهمین نشست سرای اهل قلم (ولایت فقیه)

میهمان این هفتۀ (۹۱/۸/۲) صندلی سبز، آقای علی شکوهی فعال سیاسی و مطبوعاتی بود. او در کارنامه خود کوله‌باری از تجربه مطبوعاتی دارد. عضو سابق تحریریه کیهان، سردبیر نشریه ارزشها، عضو تحریریه نشریه صبح، مدیریت وب‌سایت فردا، عضو تحریریه بینش سبز، انتخاب، جام‌جم، بازتاب و رادیو گفتگو بوده است. اینک دیدگاههای خود را در وب‌سایت «نقد زمانه» می‌نویسد. در انتخابات دهم از اصولگرایان حامی میرحسین موسوی و عضو شورای سیاستگذاری ستاد موسوی بوده است.

درآغاز جلسه بیانیه جمعی از فعالان سیاسی (۱۶۰ نفر) و بیانیه «جبهه آزادی» برای دعوت به راهپیمایی صلح و دوستی در ۱۳ آبان قرائت شد. سپس دکتر مهدی خزعلی یاد و خاطره استاد شهید احمد قابل را گرامی داشته و در هفتمین روز اعتصاب غذای نسرین ستوده، مقاومت او را ستود و برایش موفقیت و مقاومت تا رسیدن به خواسته‌های مشروعش را آرزو کرد. در ادامه به سئولات پیرامون مسئله کمپین «راهپیمایی صلح» در ۱۳ آبان پاسخ گفت و بر مسالمت‌آمیز بودن راهپیمایی و پیام صلح جهانی آن تاکید کرد، این که دوستان یا با نماد سبز صلح بیایند و تاکید بر پرهیز از هر گونه شعار له یا علیه هر کسی! در واقع نماد سبز صلح و سکوت وجه تمایز ما از دیگرانی است که فریاد جنگ و مرگ سر می‌دهند!

در ادامه جلسه آقای علی شکوهی بحث مبسوط و جامعی از ولایت فقیه ارائه نمودند. ابتدا با ذکر جمله‌ای منتسب به کسروی که گفته بود «این ملت یک حکومت به آخوندها بدهکار است» گفت: اگر بد عمل کنند شاید روحانیت برای همیشه از صحنه سیاسی کشور کنار رود، مثل مجاهدین خلق و سلطنت‌طلب‌ها…

سپس به نقل آرای علما و فقها پرداخت و گفت: «نظریه امام یک اصل بدیهی و روشن حکومت در زمان غیبت بود» اما طرفداران ولایت فقیه به جایی رسیدند که گفتند: «فقهای سابق که نظریه حکومت دینی را نمی‌فهمیدند، پس از فقه چه می‌فهمیدند؟».

15th2

وی از آیت الله منتظری به عنوان بانی اصلی این نظریه در انقلاب یاد کرد و گفت: بیشترین نقد را به پیش‌نویس قانون اساسی آیت‌الله منتظری نوشت.

او با اشاره به کتاب ولایت فقیه آیت‌الله صانعی، نظرات او را تندتر از طرفداران فعلی این نظریه دانست. یا اشاره داشت به مصاحبه آقای موسوی خوئینی‌ها با روزنامه کیهان و نظرات او که باز نظراتی در راستای ولایت مطلقه است و یا مقالات آیت‌الله آذری قمی در باب ولایت مطلقه فقیه در رسالت…

وی گفت که نظریه ولایت فقیه سه محور را طرح می‌نماید: ۱- انسان‌ها نیازمند حکومتند. ۲- اسلام دین حکومت است و با مسیحیت تفاوت ماهوی دارد. ۳- اگر فقیه وجود دارد نباید زعامت اجتماع را به غیرفقیه واگذار کرد.

وی در پاسخ به دکتر خزعلی که این ولایت مقید است یا مطلق، آسمانی است یا زمینی، به نوعی آنرا مقید به اصول دانست، اما قدرتش را محدود نکرد ولی آنرا آسمانی  نمی‌دانست. اما …

15th8

او افزود: فهم رایج از ولایت فقیه باید تغییر کند، هر چه دموکراتیک‌تر شود، کاملتر و بادوامتر می‌شود و هر چه از مردمسالاری دینی دورتر شود و چرخش قدرت و نقد قدرت و تحمل مخالف کمتر شود، به همین میزان بر ناکارآمدی افزوده و اعتبار نظری آن را کاهش می‌دهیم و این به اصل دین هم ضربه می‌زند!

وی در پاسخ دکتر خزعلی که می‌گفت: «مردمسالاری دینی یک فریب است و اسلام خود دموکراتیک است و عین دموکراسی است و تا مردم نخواهند حاکم نمی‌شود و قید به دموکراسی غلط است، حال هر قیدی که باشد و این در واقع پیشفرض گذاشتن بر دموکراسی است»!

آقای شکوهی گفت: «دین و دموکراسی با هم قابل جمعند و مردمسالاری دینی متناقض نیست». او گفت بسیاری از سازوکارهای مدرن را می‌توان در یک جامعه دینی به کار گرفت و کارآمد کرد.

وی افزود که معتقد به جدایی دین از سیاست نیستم و آفت جمهوری اسلامی چیز دیگری است! در واقع اگر بگویند قانون اساسی ایران ناکارآمد است، می‌گویم که قانون اساسی پیاده نشده است که ناکارامد باشد!

در خاتمه گفت: «امروز برای مقابله با هجمه دین و سوءاستفاده حاکمان از دین، راهی جز دین وجود ندارد»!

15th4

نشست با پرسش و پاسخ و بحث آزاد حاضران تمام شد و حتی جوانی تند اعتراض کرد که مورد نقد همه اعضای سرای اهل قلم واقع شد و ما هم از جناب شکوهی بخاطر لحن آخرین سئوال یک شرکت کننده عذر می‌خواهیم، هر چند که جناب شکوهی او را با روی باز و خوش پاسخ گفتند و هرگز آزرده نشدند اما ما آزرده شدیم و دوست جوانمان هم عذرخواهی کرد.

دوست دیگری که در جلسات قبلی از میهمان دیگری سئوال تند کرده بود، دیروز جعبه شکلاتی آورد و عذرخواهی کرد. اگر ما هم با مخالف خود تندی کنیم، چه تفاوتی با جناح حاکم و انحصارطلب و چماقداران و عناصر خودسرش داریم؟ او هم هو و مسخره می‌کند، داد می‌زند و چماق به دست و لباس شخصی دارد! ما ممکن است کلام زیبای مخالف را با کف تشویق کنیم اما کلام زشت او را هو نمی‌کنیم، فقط می‌شنویم. این را اینجا می‌نویسیم که همه اعضا بدانند در سرای اهل قلم، مخالف اندیشه را نه تنها تحمل که باید تکریم کنیم. ما گرد هم آمده‌ایم تا رو در رو به تبادل اندیشه بپردازیم. من از جناح مخالف می‌خواهم دعوت کنم، آقای شکوهی که همفکر و همراه و هم اندیشه ماست، من از حاج حسین الله‌کرم که دعوت کردم، تضمین دادم که در اینجا تکریم شود و در حوزه اندیشه به بحث بنشینیم.

فضای «سرا» به گونه‌ای است که اگر کسی نقدی را با لحنی غیردوستانه بگوید، همه آزرده می‌شوند و بحث را ادامه نمی‌دهند. در سرای اهل قلم سخن خویش می‌گویند و سخن مخالف را می‌شنوند، مجادله در سرای اهل قلم راهی ندارد، خط قرمز سرای قلم توهین و مجادله است، که هر دو کار جهال است!

باز هم به همه اصحاب اندیشه و قلم و اعضای سرای اهل قلم و خودم توصیه می‌کنیم که حرمت میهمان را پاس بداریم و نقدمان را در کادویی زیبا تقدیم نماییم و دلیلی ندارد که اندیشه ما یکسان باشد و یا دیگری اندیشه ما را بپذیرد؟ باید تمرین کنیم که بیشتر بشنویم تا بگوییم.

هر کس بخواهد اندیشه خود را بر دیگری تحمیل نماید، دیکتاتور است….

۹۱/۸/۲

سرای اهل قلم

***

گزارش جلسه پانزدهم که در روزهای سخت و ترس و ارعاب برگزار شد، زمانی که تنها جلسه بحث علمی و سیاسی در سرای اهل قلم تشکیل می‌شد، همه محافل تعطیل بود، حتی دعای کمیل و ندبه و مراسم ختم و ترحیم و تشییع و … نیز برگزار نمی‌شد. مجمع عمومی احزاب هم برگزار نمی‌شد، در آن فضای سنگین به حول و قوه الهی در این سرای، اهل قلم موسسه به گفتگوی آزاد می‌پرداختند….!

اما گزارش این نشست به انتشار نرسید و نهم آبان ۹۱ آن شد که گذشت…

– متن این گزارش را به همراه تصاویر در سایت دکتر خزعلی ببینید:

http://www.drkhazali.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2305&catid=231&Itemid=447?phpMyAdmin=bUkIpBM7-6bduKU–HB1XjejWR7

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر