نسخه چاپی نسخه چاپی

سه نکته از مشی اعتدالی «ماندلا»

روزنامه ایران / شنبه ۱۶ آذر ۹۲

«نلسون ماندلا» رهبر مبارزات ضدآپارتاید آفریقای جنوبی در ۹۵ سالگی در گذشت. این واقعه قطعاً برای همه مبارزان راه آزادی و عدالت و استقلال، دردناک و یادآور رنج‌هایی است که او برای رهایی مردم سرزمینش از سیطره یکی از ضدبشری‌ترین نظام‌های سیاسی تحمل کرده است. در سیره و حیات چنین انسان‌های بزرگی، برخی رفتارها و خصوصیات برجسته‌تر هستند و به دلیل همان خصوصیات است که شخصیت آنان، از دیگران متفاوت می‌شود. 

در این مختصر برآنم چند خصوصیت مهم و برجسته از زندگی سیاسی ماندلا را یادآوری کنم:

اول- ماندلا در هنگامی مبارزات علیه رژیم آپارتاید را آغاز کرد که جریان چپ در همه کشورهای دنیا، قوی و قدرتمند بود و به اقتضای شرایط آن روز جهان سوم، کسب استقلال و نفی استعمار و رسیدن به آزادی، عمدتاً از طریق توسل به مبارزه مسلحانه پیگیری می‌شد به گونه‌ای که در همه کشورهای جهان سوم، چندین و چند سازمان چریکی در حال جنگ مسلحانه علیه استعمار خارجی یا استبداد داخلی بودند.
علیرغم این وضعیت، ماندلا در مبارزه با یکی از خشن‌ترین نظام‌های سیاسی، از جنگ مسلحانه فرار کرد و مبارزات سیاسی و مدنی را در دستور کار خودش قرار داد و کسب حمایت جهانی از مبارزات خود را موجب شد. این شیوه مبارزه در آن روزها، ظاهراً به پیروزی ختم نمی‌شد و جریان‌های طرفدار مبارزه مسلحانه یا کودتاهای انقلابی در بسیاری از کشورها، زودتر از مبارزان آفریقای جنوبی به پیروزی دست یافتند اما گذشت زمان نشان داد که پیروزی در زمان کوتاه، لزوماً به معنای پیروزی واقعی ملت نیست و چه بسا با همان سرعت هم از دست برود یا به ضد خودش بدل شود یا دیکتاتورهای جدیدی را از دل انقلابیون بر مردم مسلط کند. شیوه مبارزه مسالمت‌جویانه و غیرخشن ماندلا در قیاس با دیگر جریان‌های انقلابی، دستاوردهای بیشتری برای مردم آفریقای جنوبی داشت و این را با یک مقایسه اولیه می‌توان دریافت.
دوم- این جمله ماندلا را همه شنیده‌اند که گفت: «می‌بخشیم اما فراموش نمی‌کنیم». وی این را هنگامی مطرح کرد که پیروز شده بود. عفو همه قاتلان و سرکوبگران و زندانبانان و عوامل رژیم آپارتاید، تصمیمی بود که ماندلا گرفت و با این کارش، جلوی خشونت را گرفت.
سوم- میل به کسب قدرت از انگیزه‌های اساسی بسیاری از مبارزان و انقلابیون است ولی ماندلا خود را از این احساس خالی کرده بود. وی بعد از پیروزی، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی شد اما این را هم به اصرار دوستان پذیرفت. وی قدرت را نه برای خود بلکه برای خدمت به مردم می‌خواست و رهایی و آزادی ملت را پی می‌گرفت.
زندگی و مبارزات نلسون ماندلا درس‌های فراوانی دارد که حاصل ۲۷ سال زندانی کشیدن او و تدبیرهای اعتدالی‌اش در سال‌های بعد از پیروزی است. خدایش رحمت کند و آرمان‌هایش را در سطح همه جوامع و ملت‌های گرفتار خشونت و جنگ، مقبول قرار دهد.

No related content found.

Share and Enjoy


یک نظر در ”;سه نکته از مشی اعتدالی «ماندلا»“

  1. کاوه می‌گوید

    در رابطه با نگرشی دیگر به «ماندلا » ترجمه‌ای در وبلاگم منتشر کرده‌ام که به نظر شما می‌رسانم. http://kaveahangaar.blogfa.com/post/22

اضافه کردن نظر