نسخه چاپی نسخه چاپی

مناظره انتخاباتی علی شکوهی و مهدی محمدی در سال ۸۸

اشاره: در گرماگرم فعالیتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع)، یک مناظره با عنوان «بررسی تفاوت دیدگاه‌های احمدی‌نژاد و موسوی در مسائل بین‌المللی» برگزار کرد که بنده و مهدی محمدی دبیر سیاسی روزنامه کیهان در آن شرکت کردیم. گزارش اولیه آن مناظره در همان زمان از سوی خبرگزاری فارس منتشر شد ولی چون در تنظیم اولیه معمولا دقت کم است،‌ تاکنون آن را در «نقد زمانه» منتشر نکردم به این امید که با پیدا کردن نوار آن مناظره، متن کامل را منتشر کنم. این کار میسر نشد و امروز به عنوان یک سند از مباحث خودم، همان متن تنظیم شده از سوی خبرگزاری فارس را در سایت «نقد زمانه» قرار می­دهم. این مناظره در تاریخ ۲۶ اردیبهشت سال ۸۸ در محل دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شده بود.

 005

متن مناظره به روایت خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس: دبیر سیاسی روزنامه کیهان با اشاره به شکستن تعلیق UCF اصفهان، گفت: در آخرین روزهای دولت خاتمی قرار شد این کار انجام شود اما هیچ انگیزه‌ای در این دولت برای شکستن تعلیق مشاهده نشد و اگر تکلیف رهبری نبود دولت خاتمی تعلیق UCF اصفهان را نمی‌شکست.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس مهدی محمدی دبیر سیاسی روزنامه کیهان و علی شکوهی عضو ستاد موسوی شب گذشته (۲۶/۲/۹۲) به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در مناظره «بررسی تفاوت دیدگاه‌های احمدی‌نژاد و موسوی در مسائل بین‌المللی» شرکت کرده و به سوالات دانشجویان پاسخ دادند.

 ·        شکوهی: از سرنوشت سایر ملت‌ها نباید غافل شد

در ابتدای جلسه علی شکوهی با بیان اینکه تفاوت انقلاب اسلامی با سایر کشورها در نگاه ایدئولوژیک و اعتقادی آن است اظهار داشت: هر کشوری بدنبال حفظ منافع و آرمان‌های خود است ولی در جمهوری اسلامی آرمان‌هایی فراتر از مرزهای ملی و اعتقادی وجود دارد.

وی ادامه داد: توزیع قدرت و ثروت در جهان عادلانه نیست و باید اصلاح شود، سهم کشورهای اسلامی در این معادلات جهانی نیز باید تجدیدنظر شود و همچنین از سرنوشت سایر ملت‌ها نباید غافل شد.

شکوهی با اشاره به اینکه گاهی بین آرمان‌ها و منافع ملی تعارض ایجاد می‌شود، گفت: این مسئله در همه انقلاب‌ها رخ می‌دهد و نکته اصلی این است که آیا باید به منافع ملی محدود شد یا اینکه به سوی آرمان‌های فراملی حرکت کرد؟

وی با اشاره به انقلاب شوروی و وقوع این اتفاق در آن، خاطرنشان کرد: در انقلاب اسلامی ایران نیز شاهد همین مباحث بودیم، بعد از وقوع انقلاب بسیاری از نیروهای انقلاب و حتی امام خمینی(ره) بحث صدور انقلاب را مطرح کردند و در برخی مقاطع گفته شد که انقلاب ما صادر شده و تأثیر خود را در مجامع بین‌المللی داشته است.

وی افزود: در مقابل این جریان کسانی بودند که اعتقاد داشتند باید در چارچوب منافع ملی خود برای سربلندی ایران گام برداریم و وظیفه‌ای بیش از‌ آن نداریم.

شکوهی با اشاره به حضور سیدمهدی هاشمی در واحد جنبش‌های آزادی‌خواه سپاه در روزهای اول انقلاب، ادامه داد: این جنبش تلاش می‌کرد بیرون از حصار دولت با جنبش‌های آزادی‌خواه جهان اسلام ارتباط برقرار کرده و حتی شاهد برخی اقدمات فیزیکی هم در این زمینه بودیم.

وی با بیان اینکه این جریان رابطه با ملت‌ها را بر روابط با دولت‌ها ترجیح می‌داد، اظهار داشت: حضرت امام خمینی(ره) این روند را رد کرده و معتقد بودند نباید با گذشتن از دولت‌ها تنها به ارتباط با مردم فکر کنیم و به همین دلیل واحد جنبش آزادی‌خواه سپاه را به وزارت خارجه منتقل کرد تا ضمن حفظ منافع ملی کشور و ارتباط با دولت‌ها و ملت‌ها، صدور انقلاب و الگوسازی جهانی را اجرایی کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: نمی‌توان از سرنوشت کشور خود غافل شد و تمام نیروی خود را صرف خارج از کشور کرد در عین حال نمی‌توان به اسم منافع ملی، حق و حقوق دیگر ملت‌ها را به رسمیت نشناخت.

شکوهی در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: اگر منافع ملی با آرمان‌ها همسو باشند مشکلی ایجاد نمی‌شود، مثلا دفاع از شیعیان پاکستان عین منافع ملی کشور است، اما اگر در جایی تعارض رخ داد باید بررسی کنیم که تا چه حد موجودیت جمهوری‌اسلامی به خطر می‌افتد یعنی باید میزان سود و زیان آن را سنجید ولی حق معامله بر سر مسائل اساسی خود را نداریم.

وی به قطعنامه ۵۹۸ اشاره کرد و گفت: در این مورد زمانی که امام دیدند منافع ملی و موجودیت کشور به خطر می‌افتد و ملت تاوان آن را پس می‌دهند علی‌رغم میل باطنی قطعنامه را پذیرفتند.

 ·        محمدی: شایسته‌ترین گزینه در حیطه سیاست‌خارجی برای ۴ سال آینده احمدی‌نژاد است

مهدی محمدی در ابتدای اظهارات خود با بیان اینکه فرض را بر این می‌گیریم که آقای شکوهی براساس گفته‌های پیشین خود از جریانات اصولگرای حامی موسوی بوده و بر همین اساس مدافع عملکرد هسته‌ای دولت خاتمی نیست، خاطرنشان کرد: دولت نهم منافع ملی کشور در حیطه سیاست‌خارجی را با خطای اندکی به درست‌ترین شکل ممکن تامین کرد.

وی با بیان اینکه باید مشخص شود در دستگاه دیپلماتیک منافع ملی بر چه اساسی تعریف می‌شوند، اظهار داشت: در دولت‌های گذشته منافع ملی در یک دیدگاه نظری تعریف می‌شد که این گزاره در دولت نهم اصلاح شد و دولت نهم برای رسیدن به منافع ملی، کم‌هزینه‌ترین راه‌ها را انتخاب کرده و آنها را اجرا کرد، پس در حیطه سیاست خارجی شایسته‌ترین گزینه نسبت به سایرین برای بدست گرفتن سکان کشور در ۴ سال آینده احمدی‌نژاد است.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان در ادامه سخنانش با بیان اینکه شکوهی به عنوان نماینده موسوی باید در مورد عملکرد کاندیدای مورد حمایت خود صحبت کند، گفت: موسوی در ۴-۵ ماه گذشته یک چهره اصلاح‌طلب از سوی خود بروز کرده و بارها بر اصلاح‌طلب بودن خود تأکید داشته است، اگرچه برخی اصولگرایان می‌خواهند از ایشان حمایت کنند.

محمدی ادامه داد: موسوی تا امروز هیچ استراتژی مشخصی برای حل بحران‌های امنیت ملی کشور از جمله مسئله هسته‌ای، دولت جدید آمریکا و مسائل منطقه‌ای ارائه نکرده و تا امروز هیچ مخالفتی از موسوی با سیاست امنیت ملی خاتمی مشاهده نشده است و حتی زمانی که ایشان مشاور خاتمی بودند در خصوص عملکرد دولت اصلاحات موضعی اتخاذ نکردند، پس فرض را بر این می‌گیریم که موسوی با روند سیاست خارجی خاتمی موافق بوده است.

وی با بیان اینکه دولت نهم در ۴ سال گذشته سیاست خارجی کشور را بر یک مبنای صحیح استوار کرده و برای آن هزینه‌هایی نیز پرداخت کرده‌ است، خاطرنشان کرد: دولت نهم تحت نظر مقام معظم انقلاب و پیروی تقریبا کامل از دستورات ایشان که در دوره‌های قبلی مشاهده نمی‌شد ۴ حوزه مهم در منافع ملی کشور را لحاظ کرده است.

وی افزود: دولت نهم به ضوابط ایدئولوژیک منافع ملی در سیاست خارجی کشور پایبند بوده که در ۱۶ سال گذشته این ضوابط نادیده گرفته شده و حتی انکار می‌شد و متأسفانه هنوز هم برخی این ضوابط را انکار می‌کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه نظرات شکوهی در خصوص منافع ملی و آرمان‌ها برای من هم قابل قبول است، ادامه داد: البته در مواردی که تعارض پیش می‌آید باید نسبت سود و زیان آن را در مورد موجودیت اصل نظام سنجید، البته این موارد بسیار نادر بوده که موجودیت نظام اسلامی به خطر افتاده باشد.

محمدی با اشاره به اینکه در دولت‌های گذشته برخی به این ضوابط ایدئولوژیک اعتقاد نداشتند گفت: دولت نهم با کمترین هزینه دستاوردهای بزرگی در سیاست خارجی داشته است یعنی اینکه هزینه داده‌ایم اما این هزینه در مقابل دستاوردهایی که نصیب کشور شد معقول و قابل دفاع بود.

وی افزود: دولت نهم به دلیل تبعیت مدبرانه از فرامین رهبری، ایران را به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل کرد که همه دشمنان به آن اذعان داشته و به تعامل با ایران قدرتمند نیازمند هستند.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان با بیان اینکه این نگاه قبل از سال ۸۴ وجود نداشت، ادامه داد: در آن سال‌ها همه ایران را کشوری بلندپرواز می‌دانستند که باید کنترل شود ولی حالا ایران به قدرت غیرقابل اجتناب منطقه تبدیل شده است.

محمدی با تأکید بر اینکه موفقیت بزرگ دولت نهم تبدیل فضای تهدید به فضای مذاکره بوده است، اظهار داشت: زمانی که احمدی‌نژاد دولت را تحویل گرفت کشور به شدت مورد تهدید بود ولی امروز الگوهای مذاکره‌ای به الگوی غالب در فکر و ذهن غرب تبدیل شده است، غرب امروز می‌داند که تهدید و تحریم برای ایران کارساز نیست ولی مجبور است برخی از ابزارهای تهدیدی و تحریمی را ارائه کند تا قدرت چانه‌زنی خود را افزایش دهد.

وی در ادامه گفت: این چهار فرآیند به صورت خودبه‌خودی ایجاد نشده و مبتنی در برنامه‌ریزی و شناخت صحیح از محیط بین‌المللی و ابزارهای موجود است و تعادل در رفتار دیپلماتیک دولت نهم در موارد متعدد قابل رصد و پیگیری است.

 ·        شکوهی: تمام تهدیدات موجود حاصل عملکرد احمدی‌نژاد نیست

در ادامه این مراسم شکوهی با بیان اینکه طبیعی است بسیاری از ادعاهای آقای محمدی را قبول نداشته باشم و برخی از دستاوردهای مدبرانه دولت نهم را به این دلیل که یا دستاوردی نبوده یا مدبرانه نبوده و یا اصلا مربوط به این دولت نمی‌شود قبول نکنم، اظهار داشت: نمی‌توانم قبول کنم که مبانی ایدئولوژیک در سیاست خارجی قبل از احمدی‌نژاد رنگ باخته و ایشان آنها را احیا کرده است.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلان در عرصه سیاست خارجی بیش از دولت‌ها به رهبری و نهادهای جنبی تصمیم‌گیری مثل شورای عالی امنیت ملی وابسته است و بسیاری از مواقع که ما ابراز نگرانی می‌کردیم رهبری تذکر می‌دادند که من هستم و در مورد دولت سازندگی بارها از اتهام سازشکاری به این دولت انتقاد کردند.

وی با تأکید بر اینکه دوست ندارم خللی به جایگاه رهبری وارد شود، گفت: نمی‌توانم برای دفاع از این جایگاه زمین و زمان را به هم بدوزم، عملکرد سیاست خارجی تمام دولت‌ها حاصل برنامه‌هایی بود که با هماهنگی و نظارت رهبری اجرا می‌شد.

شکوهی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) از نگاه ایدئولوژیک «اسرائیل باید محو شود» را مطرح کرد، خاطرنشان کرد: بعد از ایشان این مورد از سوی سیاستمداران کشور به همین وضوح تکرار نشد ولی با گفتمان دموکراسی و برگزاری انتخابات در سرزمین‌های اشغالی که از سوی ایران پیگیری می‌شد در واقع همان هدف را با ادبیاتی جدید که افکار عمومی جهان آن را می‌پسندید ارائه کردیم و هیچ دولتی در ایران اسرائیل را به رسمیت نشناخته است چون این مسئله استراتژی کلان کشور محسوب می‌شود.

وی با انتقاد از اظهارات محمدی مبنی بر اینکه در دولت نهم به قدرت منطقه‌ای تبدیل شدیم، اظهار داشت: این مسئله بعد از تضعیف دولت عراق رخ داد چون تعادل منطقه به هم خورده بود و حتی امریکا در سال ۷۰ رسما اعلام کرد که ابرقدرت شدن ایران در منطقه مشکل جدید آنها خواهد بود.

وی افزود: بر همین اساس امریکا ناچار شد برای اجرای اهداف خود یا ایران را حذف کند و یا از طریق مذاکره مشکلات خود را با ایران حل کند که هیچ‌کدام از این دو اجرا نشد و ایران لقمه‌ گلوگیری برای آمریکا شد.

شکوهی با بیان اینکه شرایط کشور در حال حاضر نگران کننده‌تر از گذشته شده خاطرنشان کرد: بعد از سال ۷۰ ایران به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شد که حاصل تحولات بزرگ منطقه‌ای و جهانی بود ولی تهدیدات در این دوران زیادتر شده که همه آن حاصل عملکرد احمدی‌نژاد نیست.

 ·        محمدی: اگر تکلیف رهبری نبود دولت خاتمی تعلیق UCF اصفهان را نمی‌شکست

در ادامه این مراسم محمدی با تأیید اظهارات شکوهی مبنی بر اینکه سیاست‌خارجی با نظر رهبری پیگیری می‌شود، اظهار داشت: مقام معظم رهبری مثل فرماندهی است که می‌خواهد به صحنه جنگ برود که برای تعیین استراتژی جنگی باید میزان اعتقاد و انگیزه سربازان خود را بررسی کرده و بر مبنای آن تصمیم‌گیری کند.

وی با تأکید بر اینکه رهبری در طول سال‌های گذشته بر همین مبنا مدبرانه‌ترین تصمیمات را در سیاست خارجی اجرا کردند، گفت: با دولت هاشمی همان مقدار کاری را که می‌شد انجام دادند و براساس توانایی آن دولت تصمیم‌گیری کردند، از دولت خاتمی هم به همان میزان که می‌شد کار کشیدند و در واقع انتظار بیشتری از آن دولت وجود نداشت، اما مقام معظم رهبری اجازه ندادند خطوط قرمز ایدئولوژیک کشور نقض شود.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان با اشاره به شکستن تعلیق UCF اصفهان، ادامه داد: در آخرین روزهای دولت خاتمی قرار شد این کار انجام شود اما هیچ انگیزه‌ای در این دولت برای شکستن تعلیق مشاهده نشد، در همان روزها حسین موسویان با حضور در یک برنامه تلویزیونی از بسته پیشنهادی غرب به شدت دفاع کرد و اگر تکلیف رهبری نبود دولت خاتمی تعلیق UCF اصفهان را نمی‌شکست.

محمدی در ادامه با اشاره به اینکه در دوره خاتمی مباحث سیاست خارجی درست اداره نشد و شاخص آن پرونده هسته‌ای بود که معیارهای خوبی برای قضاوت به ما می‌دهد، گفت: طرفداران موسوی در مورد خطاها مسایل را به رهبری مربوط می کنند ولی در مقابل ۶۵ درصد موفقیت‌های هسته‌ای را حاصل عملکرد خاتمی می‌دانند.

وی با تأکید بر اینکه مواضع دولت نهم در خصوص اسرائیل تفاوتی با نظرات رهبری و امام ندارد، خاطرنشان کرد: نظرات احمدی‌نژاد بازگشت به مواضع امام خمینی(ره) بوده ولی برخی می‌گویند ما باید مواضع خود را با همه جهان هماهنگ کنیم و اگر کسی ناراحت نشد آن را مطرح کنیم.

این کارشناس مسائل هسته‌ای با اشاره به نظرات امام خمینی(ره) در خصوص حکم سلمان رشدی و محو اسرائیل، ادامه داد: حضرت امام(ره) در این موارد ملاحظه منافع ملی را نکرده و از یک افق بالاتر از منافع ملی در این موارد تصمیم‌گیری کردند اما دولت‌های گذشته اعتقادی به این مسائل نداشته و به همین دلیل آن را مطرح نمی‌کردند حتی آقای سریع‌القلم در روزنامه همشهری نوشت که باید مساله اسرائیل را از مسائل اعتقادی به مسائل منافع ملی برسانیم و بر همین اساس تصمیم‌گیری کنیم.

می‌شد.

 ·        شکوهی: دفاع مشارکت و مجاهدین از موسوی از روی ناچاری است

علی شکوهی در ادامه مناظره با مهدی محمدی که شب گذشته به دعوت بسیج دانشجویی در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد، با اشاره به اظهارات محمدی در خصوص تصمیم‌گیری رهبری براساس توان نیروهای کشور خاطرنشان کرد: اینگونه نیست که مقام معظم رهبری تنها به توان نیروهای کشور نگاه کنند بلکه شرایط منطقه‌ای را هم بررسی کرده و براساس آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی با طرح این سوال که اگر تجربه تعلیق را نداشتیم آیا به جایگاه امروزی در مسائل هسته‌ای می‌رسیدیم؟ ادامه داد: تعلیق به خاطر شرایط ویژه منطقه‌ای اتفاق افتاد و باید قبول کنیم که این موارد تابع شرایط بوده و نمی‌توان حس کرد که رهبری دستورالعمل الهی در اختیار دارد.

وی در ادامه با قابل دفاع خواندن عملکرد دولت‌ خاتمی و همچنین ایستادگی دولت احمدی‌نژاد، اظهار داشت: موسوی هم معتقد است که در مسئله هسته‌ای باید ایستادگی کنیم و در این مورد به هیچ‌وجه نباید کوتاه آمد.

شکوهی با اشاره به ادعای محمدی مبنی بر بازگشت احمدی‌نژاد به گفتمان امام یادآور شد: آیا احمدی‌نژاد از گفتمان رهبری عبور کرده و به گفتمان امام رسیده است؟ متأسفانه در برخی موارد دولت نهم از گفتمان امام و رهبری تخطی کرده است مثلا در بحث هولوکاست ما می‌توانستیم به این میزان هزینه ندهیم چون نیازی به انکار هولوکاست نبود.

وی با اشاره به اتفاقات اجلاس ژنو ادامه داد: در دوربان ۱ بدون هیچ جنجال و سر و صدایی صهیونیسم به عنوان مصداق بارز نژادپرستی معرفی شد اما دولت نهم با سیاست‌هایی که مبتنی بر حکمت نبود، اسرائیل را آسان‌تر به اهداف خود برای برطرف کردن این اتهام رساند.

وی در ادامه اظهار داشت: هاشمی، رجایی و مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری خود همین حرف‌ها را می‌زدند و خاتمی هم صحبت‌هایی مشابه این را داشته است ولی موضع‌گیری‌های دولت نهم مدبرانه نبوده و ما را به گوشه رینگ کشاند.

 ·        محمدی: اعتمادسازی دولت اصلاحات چیزی جز تحقیر برای ملت ایران نداشت

محمدی در ادامه این جلسه با بیان اینکه موسوی در دوران اصلاحات تنها سکوت کرده بود، اظهار داشت: همان تیم اجرایی دوران اصلاحات در برنامه‌های سیاست خارجی امروز برنامه‌های موسوی را تدوین می‌کنند.

وی با انتقاد از ادعای شکوهی مبنی بر عدول احمدی‌نژاد از گفتمان رهبری یادآور شد: مقام معظم رهبری در سال ۷۳ عین این جمله که اسرائیل باید محو شود را بیان کرده‌اند.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان در ادامه به دفاع از طرح موضوع هولوکاست از سوی احمدی‌نژاد پرداخت و گفت: هولوکاست خنجری بود که به پهلوی اسرائیل فرود آمد و آرامش آن را به هم زد و موجب شد که اسرائیل امروز به شدت نگران نفی هولوکاست بوده و از این مسئله ناراحت باشد.

محمدی ادامه داد: در موضوع هولوکاست ما هزینه کمی دادیم چون تلاش برای انزوای ایران در هر صورت ادامه می‌یافت که با طرح این موضوع مقداری از نیروی اروپا را گرفتیم.

وی با بیان اینکه اجلاس دوربان ۲ مظلوم ماند، گفت: اصل ماجرا این بود که اعراب و اسرائیل در آن مقطع در آستانه یک موافقت استراتژیک بودند که سخنرانی رئیس جمهور و جوی که بعد از آن ایجاد شد آن معامله را منتفی کرد. در واقع در آن زمان کشور به رادیکالیسم احمد‌ی‌نژاد نیاز داشت.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان با بیان اینکه اگر روش‌های جاری در سیاست خارجی را دنبال می‌کردیم تا ۱۰۰ سال دیگر چنین موفقیتی نصیب کشور نمی‌شد، یادآور شد: نگاه دولت نهم و دولت اصلاحات به مسائل امنیتی ملی بسیار متفاوت است؛ دولت اصلاحات معتقد به اعتمادسازی بوده که این روند کاملا خیال‌پردازانه است زیرا جامعه جهانی هرگز به ایران به آن میزان اعتماد نخواهد کرد که ما بتوانیم منافع ملی خود را تأمین کنیم.

محمدی با اشاره به توقف فعالیت‌های هسته‌ای در سه مقطع مختلف دولت اصلاحات ادامه داد: این اتفاق به بهانه اعتمادسازی رخ می‌داد و رهبری هم شاهد آن بود و تنها خون دل می‌خورد ولی از یک مقطع جلوی این روند را گرفتند و مانع آن شدند و حاصل این ۵/۲ سال اعتمادسازی خاتمی نیز بسته‌ای از سوی غرب بود که توهین به ملت ایران محسوب می‌شد.

وی با بیان اینکه دولت احمدی‌نژاد اثبات کرد که تهدید برای ایران نتیجه عکس دارد، خاطرنشان کرد: بعد از هر قطعنامه ما یک گام پیش رفتیم و در نهایت غرب اعلام کرد فعالیت هسته‌ای ایران را تا هر جا که هست قبول کرده و خواستار آغاز مذاکرات شد.

این کارشناس مسائل هسته‌ای ادامه داد: اعتمادسازی دولت اصلاحات چیزی جز تحقیر برای ملت ایران نداشت ولی امروز غرب قدرت هسته‌ای ایران را پذیرفته و منتظر پاسخ مثبت کشور ما برای آغاز مذاکرات است.

محمدی با بیان اینکه بهترین استراتژی برای معامله با غرب ادامه روند دولت نهم است، اظهار داشت: دولت نهم با استراتژی هوشمندانه خود طرف غربی را مجبور به پذیرش فعالیت هسته‌ای کشور کرده که حاصل تدوین استراتژی‌ها بر مبنای واقعیات است در حالی که پیش از این اصلاح‌طلبان می‌گفتند قطعا به کشور حمله خواهد شد.

وی با بیان اینکه کسی برای تأمین منافع ملی ایران فرش قرمز پهن نمی‌کند، تأکید کرد: برای تحقق منافع ملی کشور نباید به خوش‌آیند غرب بسنده کنیم چون آنها راضی به پیشرفت ایران نیستند و ما برای تأمین منافع خود در جامعه غیرمنصف جهانی باید با اتکا به قدرت خود پیش برویم.

این کارشناس مسائل سیاسی با با بیان اینکه اگر غرب از تهدید ناامید نمی‌شد هرگز به الگوی مذاکره روی نمی‌آورد، ادامه داد: یکی از هنرهای تاکتیکی دولت نهم این بود که تعلیق را شکست و بعد وارد مذاکره شد چون در این حالت زمان به نفع ایران و به ضرر غرب سپری می‌شد.

 ·        شکوهی: میرحسین موسوی از جایگاه خاتمی در مسائل هسته‌ای دفاع می‌کند

در ادامه این جلسه شکوهی به نقد برخی از اصلاح‌طلبان از سوی محمدی اشاره کرد و گفت: موسوی تأکید کرده که عملکرد گروه جدید هسته‌ای را نسبت به گروه قدیمی ترجیح می‌دهد ولی اینکه چرا این مسئله را به صورت علنی مطرح نکرد‌ه‌اند را باید در همان سکوت ایشان جستجو کرد.

وی با بیان اینکه موسوی از جایگاه خاتمی در مسائل هسته‌ای دفاع می‌کند، یادآور شد: عملکرد خاتمی تهدیدات را از ایران دور کرد و به همین دلیل باید حق ایشان را هم به خوبی ادا کنیم.

وی با بیان اینکه تعلیق در دولت خاتمی شکسته شد که این خط ‌مشی کلی نظام بود، ادامه داد: دستاوردهای دولت نهم حاصل تجربیات قبلی و شرایط بین‌المللی است ولی دستاورد دولت خاتمی را نباید ضدیت با منافع ملی دانست.

شکوهی در ادامه به تداوم روند غرب در استفاده همزمان از مذاکره و تهدید اشاره کرد و گفت: غرب همواره سیاست چماق و شیرینی را در کنار هم اجرا کرده است.

وی افزود: در دولت احمدی‌نژاد هم سیاست‌های بین‌المللی در شرایطی پیگیری می‌شود که آمریکا به مشکل خورده است.

 ·        پرسش و پاسخ

در ادامه این جلسه یکی از دانشجویان ضمن بیان نظرات خود به انتقاد از ادعاهای شکوهی در خصوص رهبری پرداخت که شکوهی در پاسخ به او گفت: می‌توان برای رهبر شأن الهی قائل نبود و به آن زعامت اجتماعی سپرد و این عین تئوری ولایت فقیه امام خمینی(ره)‌ است.

وی با بیان اینکه آقای خامنه‌ای برای من ولی فقیه و مرجع تقلید است، ادامه داد: ولی این دلیل نمی‌شود که ایشان را از هرگونه اشتباه و ضعف عاری بدانم چون مفهوم عرفانی ولایت هیچ ربطی به ولایت فقیه ندارد.

در ادامه محمدی به انتقاد از نگاه شکوهی به مقوله ولایت فقیه پرداخت و گفت: نگاه ما به ولایت فقیه شباهتی به نگاه آقای شکوهی ندارد چون نگاه ایشان متفاوت از نظر حضرت امام است، چه آنکه امام خمینی(ره) آنچه را برای امام معصوم ثابت می‌دانستند برای ولی فقیه هم قائل بودند.

محمدی ادامه داد: اطاعت از رهبری امری واجب بوده و در فرمایشات ایشان حتی جایی برای چون و چرا کردن هم وجود ندارد حتی اگر از نظر ما اشتباه باشد.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان با بیان اینکه هنر سیاست خارجی انقلابی این است که ضمن پایبندی به ایدئولوژی‌ها، منافع ملی را نیز تأمین کند، اظهار داشت: ما نگران موسوی هستیم؛ چطور ایشان در سال‌های گذشته احساس خطر نکرده و سکوت پیشه کردند ولی در دولت نهم احساس خطر کرده و وارد انتخابات شده‌اند.

محمدی با ابراز تعجب از افتخار موسوی به حمایت خاتمی گفت: ای کاش نظرات آقای شکوهی همان حرف‌های موسوی باشد، ولی موسوی با سازمان مجاهدین،‌ نهضت آزادی و جبهه مشارکت دیدار می‌کند که جای تعجب دارد.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان با بیان اینکه موسوی باید در خصوص مواضع ۳ ماه اخیر خود پاسخگو باشد اظهار داشت: ای کاش ایشان به سکوت خود ادامه می‌داد ولی متأسفانه شاهدیم که با جریاناتی که هیچ سنخیتی با امام و انقلاب ندارند پیوند برقرار کرده و با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.

وی در ادامه به اظهارات شکوهی در خصوص ارتباط تحولات منطقه‌ای با قدرتمند شدن ایران اشاره کرد و گفت: این طور نبوده که ما ناگهان ابرقدرت منطقه شویم. دولت نهم از اشتباهات و شکست‌های آمریکا در منطقه با برنامه صحیح استفاده کرد و منافع ملی خود را رشد داد.

در ادامه این جلسه یکی دیگر از دانشجویان به انتقاد از موضع‌گیری محمدی در خصوص دولت‌های گذشته پرداخت و سوالی را در خصوص ارتباط مسائل اقتصادی با مقوله سیاست خارجی مطرح کرد.

محمدی در پاسخ به این سوال اظهار داشت: برخی اصلاح طلبان از دولت انتقاد می‌کنند که چرا فقط به دیدار چاوز می‌روند در حالی که در بحث منافع ملی مهم نیست که به کجا می‌روید و یا چند بار می‌روید بلکه مهم این است که با خود چه می‌برید و در نهایت چه چیزی می‌آورید.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان با بیان اینکه خاتمی را به انگلیس و فرانسه راه می‌دادند ولی باید پرسید که این سفرها چه دستاوردی داشت؟ یادآور شد: مشکل اصلی اقتصاد دنیا مسئله بازار است و نه تولید؛ در زمان خاتمی هر چه که تولید می‌کردیم روی دست خودمان می‌ماند ولی امروز به لطف ارتباط با کشورهای در حال توسعه می‌توانیم خدمات فنی و مهندسی به این کشورها صادر کنیم که این جدا از مسائل امنیتی است.

وی در ادامه به سوال دانشجویی در خصوص مواضع رحیم مشایی چنین پاسخ داد: ما از احمدی‌نژاد دفاع می‌کنیم و او را شایسته ریاست جمهوری می‌دانیم ولی از مشایی نمی‌گذریم و او باید دولت را ترک کند.

محمدی ادامه داد: برخی اصلاح طلبان سعی می‌کنند دولت را در چند موضوع خلاصه کنند ولی دفاع ما از دولت نسبی است و ادعا می‌کنیم ۸۰ درصد رفتارهای آن براساس منویات امام و رهبری بوده است هر چند که اشتباهاتی نیز داشته ولی به راحتی نتیجه می‌گیریم که تداوم دولت نهم ما به رسیدن به اصول انقلاب یاری می‌کند. در واقع منفعت حضور این دولت بیش از ضرر آن است.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان در ادامه گفت: اشتباهات این دولت را باید اول با اشتباهات دولت قبلی و سپس با خوبی‌های همین دولت مقایسه کرد که نتیجه آن چیزی جز تداوم همین گفتمان نخواهد بود.

در ادامه این مراسم شکوهی اظهار داشت: نظرات من با مواضع محمدی در خصوص ولایت فقیه منافاتی ندارد ولی باید گفت که بحث‌های ما رهبری را از جایگاه زمینی، آسمانی نمی‌کند.

وی باز هم به اظهارات خود در خصوص تأثیر تحولات منطقه‌ای در قدرتمند شدن ایران اشاره کرد و گفت‌: در ماجرای عراق و افغانستان ما هم نقش داشتیم ولی دستاوردها را نباید بزرگ‌نمایی کرد چون ما در یک شرایط ناخواسته به قدرت منطقه‌ای تبدیل شدیم.

وی با رد این ادعا که خط قرمزهای غرب نسبت به ایران جابجا شده است، گفت: غرب در برابر ایران همیشه عقب‌نشینی‌هایی داشته است و حتی شاید مجبور شود جریان انقلابی حاکم بر کشور را از ترس روی کار آمدن یک جریان تندرو قبول کند.

شکوهی در ادامه با اشاره به اظهارات احمدی‌نژاد در خصوص تولید انرژی هسته‌ای توسط یک دختربچه ۱۶ ساله در یکی از شهرستان‌ها یادآور شد: این ادعا رئیس جمهور اساسا قابل قبول نیست ولی متاسفانه ادعاهای اینچنینی در چند سال گذشته به کرات مشاهده شده است.

وی به عملکرد خاتمی در دوران ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: ایشان در مباحث بین‌المللی در راستای سیاست‌های کلان انقلاب حرکت کردند هر چند که ما هم منتقد اشتباهات ایشان هستیم.

وی به حمایت خاتمی از موسوی اشاره کرد و گفت: این حمایت اصلا جای تعجب ندارد حتی دفاع مشارکت و مجاهدین از موسوی که از روی ناچاری صورت گرفته تعجب‌برانگیز نیست.

شکوهی در ادامه با بیان اینکه سازمان مجاهدین با همه اشتباهاتش غیرمشروع نیست‌، اظهار داشت: جامعه روحانیت (مدرسین) در خصوص این سازمان یک حکم سیاسی داده که با توجه به جایگاه آن این حکم برای من قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه برگشت به خاتمی و یا در جا زدن در احمدی‌نژاد را اشتباه می‌دانیم، گفت: جامعه در دوران این دو نفر به اصلاح­طلب و اصول‌گرا تقسیم شد که درست نبود بلکه باید نیروهای انقلاب را با یک گفتمان مشترک به اجماع رساند. روش احمدی‌نژاد برای اداره کشور که در آن یکی رئیس جمهور شده و حتی سایر اصول‌گرایان هم کنار گذاشته می‌شوند چندان خوشایند نیست.

وی ادامه داد: موسوی می‌تواند هم از اصلاح‌طلبی حرف بزند و هم از اصول‌‌گرایی، وی می‌تواند هم از توسعه صحبت کند و هم از عدالت. به همین دلیل اصرار داریم با حضور موسوی گفتمان فراگیر انقلاب که متعلق به خود ایشان است در کشور حاکم شود.

شکوهی با بیان اینکه با گفتمان‌های قبلی نمی‌توان کشور را اداره کرد، اظهار داشت: به جای دولتی که چترش حتی شامل همه اصول‌گرایان نمی‌شود باید به گفتمان مشترکی برسیم که همه نیروهای انقلاب را شامل شود.

در ادامه این مراسم محمدی با بیان اینکه مواضع معتدل مطرح شده از سوی شکوهی تناسبی با نظرات گروه‌های تندرو آقای موسوی ندارد، گفت: موسوی بارها خودش را دارای همفکری نزدیک با مشارکت و با مجاهدین دانسته و به همین دلیل باید مواضع خود را به صورت شفاف بیان کند.

وی در پاسخ به سوال دانشجویی دیگر در خصوص مواضع مشایی و عملکرد روزنامه کیهان در این مورد اظهار داشت: تکلیف روزنامه کیهان در این مورد کاملا مشخص است و من اعلام می‌کنم بعد از این هم مشایی را رها نخواهیم کرد و حتی اگر احمدی‌نژاد در این مورد ایستادگی کند ما از نقد او دست برنمی­داریم.

دبیر سیاسی روزنامه کیهان در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص ماجرای آزادی ملوانان انگلیسی و رکسانا صابری یادآور شد: در مورد ملوانان انگلیسی موضوع کاملا روشن است و آزادی آنان هیچ ارتباطی به اولتیماتوم تونی‌بلر نداشت. زمانی که این افراد ارزش اطلاعاتی خود را از دست داده‌اند ما آنها را آزاد کرده‌ایم اما جالب است بدانید که از آن روز به بعد هیچ تجاوزی به مرزهای آبی کشور صورت نگرفته است.

وی در ادامه آزادی رکسانا صابری را بی‌ارتباط به دولت دانست و گفت: این مسئله حاصل اشتباه قوه قضائیه بود که ما هم منتقد آن هستیم.

محمدی در پایان در خصوص دستاوردهای حضور احمدی‌نژاد در اجلاس دوربان۲ یادآور شد: هشدار اولیه کیهان در خصوص بیانیه پایانی این اجلاس بود اما جو ایجاد شده از سخنرانی رئیس جمهور و دستاوردهای آن در مقابل یک برگ کاغذ به نام بیانیه پایانی قابل قیاس نیست و این موضوع کاملا به نفع نظام بود.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر