نسخه چاپی نسخه چاپی

مسئولیت غرب در شکست احتمالی مذاکرات

روزنامه ایران / دوشنبه ۱۶ تیرماه ۹۳

مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی با ۱+۵ با جدیت جریان دارد و گروه باتجربه دیپلماتیک ایران درصدد است تا چند هدف مهم را توأمان به پیش ببرد.
نخستین و مهمترین هدف این است که این مذاکرات به نتیجه برسد و توافق واقعی میان ایران و کشورهای طرف مذاکره پدید آید و «مسأله» هسته‌ای جمهوری اسلامی دیگر مسأله نباشد و حل شود. اگر این مذاکرات به نتیجه برسد، اولاً کشورهای غربی تضمین‌های لازم برای صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی را به دست خواهند آورد و نگرانی موجود- اگر واقعاً نگرانی باشد- برطرف می‌شود. در مقابل، جمهوری اسلامی هم به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای دسترسی و تکنولوژی آن را بومی خواهد کرد و در عین حال، تمامی تحریم‌های موجود غرب علیه ایران از میان خواهد رفت و این فرصتی مناسب برای طرفین است تا در فضای تازه سیاسی، به همکاری در زمینه‌های نفتی، پتروشیمی و صنعتی بپردازند.
هدف دوم کشورمان در این مذاکرات این است که جمهوری اسلامی بدون عقب‌نشینی از مواضع و حقوق هسته‌ای خود به توافق با غرب برسد و بنابراین کوتاه آمدن از مواضع اصلی خود را شاهد نباشد. در این زمینه غربیها بخصوص امریکاییها اصرار دارند که ما را به عدول از منافع ملی وادار کنند و احساس شکست در مذاکرات یا از دست دادن منافع بیشتر را به جان ایرانی‌ها بیندازند. این امر از نظر روانی برای آنان مهم است و به نوعی پیروزی آنان در مذاکرات را القا خواهد کرد. دیپلماتهای انقلابی ما در این زمینه باید حواس خود را جمع کنند تا اگر در زمینه‌ای مجبور به مصالحه هستند، به شکلی نباشد که احساس شکست به مردم ما دست بدهد بلکه باید به گونه‌ای باشد که مردم احساس کنند فرصتی تازه برای رشد و پویایی علمی و صنعتی و اقتصادی کشور به دست آمده است و در نهایت این گونه مصالحه، به سود ما تمام خواهد شد. بیان این نکته که اگر در موردی ما تعهدی تازه را بپذیریم، حتماً موقت خواهد بود، ابتکار مناسبی به نظر می‌رسد مشروط به آن که زمان پایان تعهد جمهوری اسلامی طولانی نباشد و غربیها، محمل حقوقی برای تمدید آن را در اختیار نداشته باشند.
هدف سوم این است که در جنگ دیپلماسی عمومی، ما دست برتر را داشته باشیم و افکار عمومی مردم جهان از جمله کشور خودمان را در هر صورت قانع کنیم. در این زمینه نیز تلاش دیپلماتهای جمهوری اسلامی قابل تحسین است از جمله نگارش مقاله در نشریات معتبر جهان و انتشار فیلم اعلام مواضع از سوی دکتر ظریف، هر چند بر مواضع دیپلماتهای طرف مذاکره کم‌اثر است اما افکار عمومی جهانیان را با ما همراه می‌کند و نشان می‌دهد که ایران هم میل به حل مسأله به شکل واقعی دارد و هم قدرت منطق ما قوی‌تر است و هم اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد، مسئولیت شکست آن برعهده کشورهای غربی است که با زیاده‌خواهی خود، یک فرصت تاریخی و بزرگ را از دست داده و آینده‌ای گنگ و پرخطر را برای ملتهای منطقه و جهان ترسیم کرده‌اند.
همچنان که دکتر ظریف در پیام تصویری خود گفته است مذاکرات میان ایران و غرب در سال ۲۰۰۵ می‌توانست به نتیجه برسد اما دولت بوش با درخواست تعلیق همه فعالیتهای غنی‌سازی، کار مذاکره را به شکست کشاند. اینک نیز مطالبات مشابه غربیها و امیدواری آنان به نتیجه‌بخشی تأثیرات تحریم، می‌تواند کار مذاکره را با بن‌بست مواجه کند. جمهوری اسلامی قطعاً تا زمانی که امید به توافق دارد، در مذاکره خواهد ماند و در عمل، کاری نخواهد کرد که این مذاکرات بی‌ثمر رها شود و به همین دلیل، در دیپلماسی عمومی خود تلاش می‌کند مسئولیت شکست احتمالی مذاکرات را متوجه دولت امریکا و دیگر کشورهایی کند که قادر به اتخاذ تصمیم دشوار اما معقول نیستند و واقعیت جمهوری اسلامی را به عنوان یک کشور هسته‌ای به رسمیت نمی‌شناسند.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر