نسخه چاپی نسخه چاپی

صندلی‌های خالی!

طبق دستور رئیس‌جمهور، «شورای عالی تدوین برنامه پنجم سازندگی کشور» تشکیل شد. بر این اساس، شورای مذکور باید با ساماندهی کارگروه‌های لازم ظرف مدت حداکثر ۱۵ ماه، ابتدا سیاست‌های کلی حاکم بر برنامه را تهیه کند تا به رهبر معظم انقلا‌ب ارائه شود و سپس نسبت به تهیه برنامه پنجم سازندگی کشور اقدام کند.

درباره این فرمان رئیس‌جمهور نکاتی چند قابل ذکر است:

۱- وجود نگرشهای بلندمدت و آینده‌نگر قابل تقدیر و احترام است. همچنین توجه به رویکردهای عدالتخواهانه و مردم‌مدارانه در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، تحولات سازمانی و اصالت و کارآمدی فرهنگ اسلامی  ایرانی از جمله موارد مثبت مورد تاکید رئیس‌جمهور در برنامه پنجم توسعه است. شورای عالی باید به نحوی کار را به سامان برساند که در ابتدای سال ۱۳۸۹ برنامه قابل اجرا باشد.

۲- برخی می‌پرسند ضرورت تشکیل این شورای عالی چیست؟ آیا واقعا مسوولیت‌های معینی از جمله تهیه برنامه پنجساله وجود داشته که متولی و مسوولی برای آنها لحاظ نشده بود؟ این پرسش از آنجا ریشه می‌گیرد که بدانیم این اولین برنامه پنجساله نیست که در کشور تهیه می‌شود و در ۴ نمونه قبلی، بدنه کارشناسی دولت و وزارتخانه‌های مختلف با محوریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، به این امر مهم مبادرت می‌کرد. دقیقا به همین دلیل است که ضرورت تشکیل این شورای عالی برای تهیه برنامه پنجساله، از جهاتی قابل درک نیست.

۳- پس از تغییرات ایجاد شده در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، دو معاونت تازه در حوزه ریاست جمهوری ایجاد شده است که معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری یکی از آنهاست. این معاونت طبعا باید ماموریت تهیه برنامه را برعهده گیرد مگر این که تصمیمات اتخاذ شده درباره سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وضعیتی را در آن مجموعه ایجاد کرده باشد که انجام آن ماموریت، اینک میسر نباشد و ایجاد یک شورای تازه برای تهیه برنامه پنجساله، ضرورت پیدا کرده باشد، آن هم در حالی که دولت به ادغام و کم‌کردن تعداد شوراها اصرار دارد.

۴- افراد عضو این شورا با چه ملاکی انتخاب شده‌اند؟ آیا براساس موضوعات مطرح در برنامه پنجساله بوده است؟ آیا به توانمندی‌ها توجه شده است؟ نمایندگان وزارتخانه‌ها و نهادهای مرتبط با برنامه، برای عضویت در شورا دعوت شده‌اند؟ هر چند در مواردی، ملاک‌های فوق لحاظ شده، اما در مجموع چنین به نظر می‌رسد که ملاک‌های جامع و فراگیری وجود نداشته و لذا ترکیب فعلی، توان کارشناسی لازم برای یک برنامه جامع پنجساله را فراهم نمی‌آورد.

۵- برخی از کارشناسان ضمن نقد ترکیب این شورا، تاکید کرده‌اند که این شورا در حوزه‌های کشاورزی، قضایی، امنیتی و فرهنگی، فاقد توان کارشناسی است و از رئیس‌جمهور خواسته‌اند که تغییرات جدی در ترکیب شورای مذکور ایجاد کند.

ما در اینجا بر بعد فرهنگی برنامه پنجساله تاکید کرده و می‌پرسیم در این شورا، بخش فرهنگ را چه کسانی نمایندگی می‌کنند؟ چرا نمایندگان وزارتخانه‌های فرهنگی از جمله وزارت ارشاد، آموزش و پرورش و آموزش عالی در این شورا عضو نیستند؟ چرا نماینده صدا و سیما با آن همه تاثیر فراگیر فرهنگی رسانه ملی، برای عضویت در شورا در نظر گرفته نشده است؟

۶ – با توجه به تاکید اخیر رهبر معظم انقلا‌ب بر ضرورت انجام کارهای بنیادین فرهنگی در این دولت و گلایه ایشان از مظلومیت حوزه فرهنگ، انتظار می‌رود ترکیب این شورای عالی، متناسب با نیازهای یک برنامه پنجساله، اصلاح و نقش کارشناسان و مدیران فرهنگی و رسانه‌ای در این شورا تقویت شود.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر