نسخه چاپی نسخه چاپی

انتقاد سایت «رجانیوز» و توضیحات «نقد زمانه»

به دنبال انتشار نقد بنده بر مقاله دکتر الهام (آقای الهام! مشکل روحیه استبدادی است نه «بد» نوشتن قانون) سایت رجانیوز امروز در خبری نوشت: گاف عجیب عضو ستاد موسوی برای تخطئه یادداشت الهام در رجانیوز.

در زیر در ابتدا متن خبر سایت رجانیوز و سپس توضیحات بنده را می‌خوانید. این جوابیه را برای سایت رجانیوز هم فرستادم که مطابق قانون، موظف به انتشار آن هستند.

خبر رجانیوز

یکی از فعالان مطبوعاتی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی برای تحت‌الشعاع قرار دادن یادداشت مشاور حقوقی رئیس جمهور درباره وضعیت قانونی ادغام چند وزارتخانه، گاف عجیبی داده است.

به گزاش رجانیوز، «علی شکوهی» که مطالب او به طور گسترده مورد استفاده سایت‌های ضدانقلاب وابسته به آشوب‌طلبان نظیر کلمه، جرس، رادیو زمانه، خودنویس و … قرار می‌گیرد، در مطلبی که در وبلاگ شخصی خود منتشر کرده، دکتر الهام را عضو حقوقدان شورای نگهبان تلقی کرده و نوشته است: «این روزها بحث ادغام وزارتخانه‌ها به موضوع اختلاف میان دولت و مجلس تبدیل شده است تا اینکه سرانجام شورای نگهبان تفسیر خود را اعلام کرد و به نفع مجلس نظر داد. در این میان برخی از دوستان که در شورای نگهبان به اتفاق آرا حق را به مجلس دادند اما دلبستگی‌شان به دولت نمی‌گذارد که چیزی هم به نفع دولت نگویند، وارد معرکه شدند و همه کاسه و کوزه‌ها را سر «بد» نوشتن قانون شکستند تا برای اقدامات دولت در این ماجرا هم وجهی بتراشند. آقای دکتر الهام که از دوستان ماست و یک بار دیگر هم دلم برای او سوخته بود، این بار در مقاله خود با آوردن ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم، به توجیه اقدامات دولت پرداخت».

این گاف تعجب برانگیز در حالی از سوی این تحلیلگر مسائل سیاسی! مطرح شده است که بیشتر از ۱۰ ماه از پایان فعالیت الهام در این شورا و معرفی اعضای جدید حقوقدان شورای نگهبان از سوی رئیس دستگاه قضا می‌گذرد؛ مساله‌ای که گویا علاقه ویژه برای حمله و تخریب دولت سبب شده تا نویسنده توجهی نسبت به آن نداشته باشد و آن را فراموش کند!

گفتنی است علی شکوهی مدتی سردبیری سایت «فردا» وابسته به محمدباقر قالیباف را برعهده داشت و در انتخابات ریاست جمهوری دهم نیز به حمایت از میرحسین موسوی پرداخت و عضو شورای سیاستگذاری ستاد او بود.

شکوهی پیش از این و در دوران اصلاحات نیز همواره تلاش داشت که جریانی سیاسی با عنوان جریان سوم را راه‌اندازی کند که به دلیل نظرات نادر و شاذ او با اقبال خاصی مواجه نشد.

وی که در سال‌های اخیر گرایش زیادی نیز به خاندان هاشمی پیدا کرده است پس از انتشار نقد سلیمی نمین بر کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی، بلافاصله اقدام به انتشار دو نقد مفصل در پاسخ به سلیمی نمین کرد.

این در حالی است که شکوهی به عنوان یکی از اعضای جلسه مصاحبه اعضای یک سایت به تازگی رفع فیلتر شده با هاشمی رفسنجانی در این جلسه حاضر بوده است. این سایت که به عنوان سایت مورد حمایت خانواده هاشمی شناخته می‌شود، به صورت جدی به انتشار دیدگاه‎های سیاسی شکوهی می‌پردازد.

گفتنی است شکوهی با سوابق مذکور هم اکنون نیز به عنوان معاون فرهنگی موسسه جام جم مشغول فعالیت است که تعجب‎های بسیاری را برانگیخته است.

توضیحات نقد زمانه:

مسئول محترم سایت رجانیوز

با سلام

در خبرهای روز یکشنبه (۲۵ اردیبهشت ماه ۹۰) سایت شما، مطلبی منتشر شده است که عنوان آن چنین است: «گاف عجیب عضو ستاد موسوی برای تخطئه یادداشت الهام در رجانیوز». توضیحات زیر در پاسخ به این مطلب ارائه می‌شود و باید مطابق قانون مطبوعات – که بر سایتهای خبری هم تسری دارد – در همان ستون و با همان حروف منعکس شود.

اول بنده از سایت رجانیوز انتظار ندارم که به اخلاق اعم از دینی یا حرفه‌ای پایبند باشد و حقوق دیگران را برای دفاع از خود در مقابل اتهامات نویسندگان آن پاس بدارد. یک نمونه را متذکر می‌شوم. پیش از این بدون آن که نوشته بنده در «نقد شیوه تاریخ‌نویسی عباس سلیمی نمین» را منتشر کنید، مبادرت به انتشار جوابیه ایشان به نوشته من کردید و سپس جوابیه دوم اینجانب به ایشان را که قانونا باید در رجانیوز منتشر می‌کردید و برای شما هم ارسال شده بود، منتشر نساختید. آن حق بنده بر ذمه شما همچنان سنگینی می‌کند.

دوم متاسفانه شما به جای آن که به محتوای مطلب من بپردازید، بهانه‌جویی نموده و تلاش کرده‌اید با بافتن برخی مطالب، تاثیر نقد مرا کاهش دهید. مهم نیست. خوانندگان می‌دانند که روحیه استبدادی رئیس دولت (به قول احمد توکلی) منشاء اصلی مشکلات اخیر است و توجیهات حقوقی دکتر الهام نمی‌تواند سرپوشی بر این نقطه ضعف بزرگ باشد. حال سایت رجانیوز به جای پرداختن به محتوای نقد من، تلاش می‌کند با برجسته‌کردن یک جزء کم‌اهمیت از نوشته بنده، حملاتی را سازمان دهد تا شاید اصل ماجرا را بپوشاند. ای کاش به جای بیان بیوگرافی خودساخته بنده برای خوانندگان سایت، به انتشار اصل نوشته من اقدام می‌کردید و وارد نقد محتوایی می‌شدید.

سوم یک روش تحلیلی غلط بر ذهنیت شما حاکم است که تا برای آن فکری نکنید، قادر به شناخت درست مسائل و تبیین منطقی امور نخواهید بود. شما و بسیاری از افراد مانند شما، نمی‌توانید تصور کنید که یک فرد می‌تواند متناسب با هر موضوعی، موضع‌گیری مشخصی بکند، مواضع سیاسی خود را بر اساس دفاع دربست یا نفی دربست افراد و جناح‌ها اتخاذ نکند، یک فرد را از منظری بپذیرد و از منظری دیگر نقد کند، تحلیل خود را براساس دوستی و دشمنی با یک فرد تعریف نکند و خلاصه از استقلال رای برخوردار باشد. افرادی مانند شما در گذشته مرا به دلیل نوشتن نامه سرگشاده به شورای نگهبان در باره رجل سیاسی نبودن قالیباف، «مخالف سرسخت» ایشان معرفی می‌کردند و بعدها با درج یک خبر در سایت خودم که به زعم آنان به نفع قالیباف بود، متحد جدی او نامیدند. ظاهرا شما نمی‌توانید تصور کنید که افرادی هستندکه بدون وابستگی به این و آن و صرفا از سر تشخیص خود، موضع می‌گیرند و مطالب خود را بر اساس خوشایند این و آن چهره سیاسی نمی‌نویسند. نمی‌توانید تصور کنید چون هرگز خودتان این گونه نبوده‌اید.

چهارم – نوشته‌اید که من مدتی سردبیر سایت فردانیوز وابسته به قالیباف بوده‌ام. این سخن هم درست است و هم غلط. مسئولیت این سایت با من بود اما این سایت در آن زمان به صورت مستقل اداره می‌شد و هیچ ربطی به قالیباف و هیچ چهره سیاسی دیگری نداشت. هزینه آن سایت را که رقمی نبود، من و یکی از دوستان شخصا پرداخت کرده بودیم و این درحالی بود که هزینه اداره سایت در آن روزها بسیار کم بود و ما هم حتی دفتری برای اداره سایت در اختیار نداشتیم و با یکی دو نفر در خانه‌ها اداره می‌شد. بعدها که این سایت را به دیگر دوستان واگذار کردیم شاید بتوان پذیرفت که مواضع آنان با قالیباف قرابت بیشتری داشته و دارد که البته بنده این امر را دلیل وابستگی آنان به قالیباف نمی‌دانم و چنین حکمی در موردشان صادر نمی‌کنم.

پنجم درباره من نوشته‌اید: «وی که در سال‌های اخیر گرایش زیادی نیز به خاندان هاشمی پیدا کرده است پس از انتشار نقد سلیمی نمین بر کتاب خاطرات هاشمی رفسنجانی، بلافاصله اقدام به انتشار دو نقد مفصل در پاسخ به سلیمی نمین کرد».

این قضاوت، نمونه بارز از همان نقیصه بزرگ تحلیلی است که قبلا برشمردم. یک نویسنده‌ای مطالب سستی را به بهانه نقد خاطرات هاشمی رفسنجانی منتشر می‌کند و یکی دیگر، برای جلوگیری از تحریف تاریخ انقلاب و جنگ تحمیلی، به این نقد پاسخ می‌دهد. کجای این کار ایراد دارد؟ چه کسی گفته است که این امر به معنای دفاع از مواضع و دیدگاه‌های هاشمی رفسنجانی در همه زمینه‌هاست؟ از کجای این نوشته‌ها می‌توان نتیجه گرفت که نویسنده «گرایش زیادی به خاندان! هاشمی پیدا کرده ‌است»؟ چرا عمدا به جای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، از خاندان! وی سخن می‌گویید؟ البته همه می‌دانند و با شیوه کار شما آشنا هستند ولی می‌دانید که این اتهامات به هر کسی بچسبد به من نمی‌چسبد. خودتان را مضحکه عام و خاص نکنید و دشمنی با دیگران شما را از اعتدال و عدالت دور نسازد که نهی صریح قرآن است، البته همان قرآنی که ما در سالهای قبل از انقلاب می‌خواندیم و دروغ و تهمت و بدگمانی و آبرو‌ریزی مردم را نهی می‌کرد. راستی! شما کدام قرآن را می‌خوانید که این کارها را جایز می‌دانید؟

ششم اشاره‌ای هم به حضور بنده در جلسه مصاحبه سایت آینده با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کردید که بنده متوجه اشکال آن نشدم. در کارهای تاریخی در دست انجام بنده، از جمله مطالعه خاطرات ایشان قرار داشت و ابهامات موجود در آن خاطرات موجب شد تا بنده با ارسال سئوالاتی برای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، از ایشان بخواهم که فرصت یک گفتگوی مفصل در این باره را به ما بدهد. در آن زمان، سایت من راه‌اندازی نشده بود و این گفتگوها با همکاری دوستم آقای فواد صادقی برای انتشار در سایت آینده صورت گرفت که اینک در حال انتشار است. در این زمینه، بنده گناهی مرتکب شدم که خودم نمی‌دانم؟

سایت آینده هم متعلق به دوستانی است که از دوره راه‌اندازی «بازتاب» و «تابناک» با هم بودیم و طبعا این لطف آنان است که برخی از مطالب مرا منتشر می‌کنند و البته از انتشار بسیاری از مطالب من خودداری می‌کنند، امری که وادارم کرد تا سایت مستقل و شخصی خودم را داشته باشم.

هفتم می‌پذیرم که در هنگام نوشتن نقد مقاله آقای الهام، تصور می‌کردم که او هنوز عضو شورای نگهبان است و از توضیح شما متشکرم که ایشان ۱۰ ماه قبل از شورای نگهبان بیرون آمده است ولی مگر این امر خللی در اصل نقد و محتوای نوشته من وارد می‌کند و به قول شما «گاف عجیب» محسوب می‌شود؟ اگر این طور باشد شما هم یک «گاف عجیب» در مورد من داده‌اید و نوشته‌اید: «گفتنی است شکوهی با سوابق مذکور هم اکنون نیز به عنوان معاون فرهنگی موسسه جام جم مشغول فعالیت است که تعجب‎های بسیاری را برانگیخته است».

مگر نمی‌دانید که بنده هم دقیقا ۱۰ ماه قبل از جام‌جم بیرون آمدم و الان مسئولیتی در این موسسه ندارم؟

خداوند به همه ما انصاف دهد و از جاده اعتدال خارجمان نسازد.

والسلام علی من اتبع الهدی

 

Share and Enjoy


۵ نظر در ”;انتقاد سایت «رجانیوز» و توضیحات «نقد زمانه»“

 1. س ع ق می‌گوید

  بسمه تعالی
  با اهداء سلام
  در پاسخ به رجانیوز پاراگراف زیر کفایت می کرد:
  در هنگام نوشتن نقد مقاله آقای الهام، تصور می‌کردم که او هنوز عضو شورای نگهبان است و از توضیح شما متشکرم که ایشان ۱۰ ماه قبل از شورای نگهبان بیرون آمده است ولی مگر این امر خللی در اصل نقد و محتوای نوشته من وارد می‌کند و به قول شما «گاف عجیب» محسوب می‌شود؟ اگر این طور باشد شما هم یک «گاف عجیب» در مورد من داده‌اید و نوشته‌اید: «گفتنی است شکوهی با سوابق مذکور هم اکنون نیز به عنوان معاون فرهنگی موسسه جام جم مشغول فعالیت است که تعجب‎های بسیاری را برانگیخته است». مگر نمی‌دانید که بنده هم دقیقا ۱۰ ماه قبل از جام‌جم بیرون آمدم و الان مسئولیتی در این موسسه ندارم؟
  خداوند به همه ما انصاف دهد و از جاده اعتدال خارجمان نسازد.

 2. حامد می‌گوید

  خیلی عالی بود آقای شکوهی

 3. علی می‌گوید

  خیلی خوب جواب دادین!
  ای کاش قدری انصاف در برابر هم به خرج دهیم….
  انگار هر فردی در جمهوری اسلامی یا باید ۰ باشد یا ۱۰۰ و انگار فرد مستقل فراجناحی خارج از حد تصور دوستان است.

 4. حسین می‌گوید

  واقعا عالی بود.
  از جایی که عده‌ای جوان هیجانی و تندرو سایتهایی امثال رجانیوز را اداره می‌کنند، هیچ تعجبی هم ندارد که به جای اصل مسئله به حاشیه بپردازند و انتقاد را نپذیرند و در مورد همه و حتی تصمیم‌گیری‌های دیگران صفر و یکی قضاوت کنند، همانطور که در بند سوم اشاره کردید.

 5. ناشناس می‌گوید

  حیف نیست وقت خود را صرف چنین بگو مگوهایی بکنید. خوانندگان مطالب شما هر دو طرف را می‌شناسند. اجازه ندهید وقت گرانبهایتان را به چنین وادی بیهوده‌ای بکشند.

اضافه کردن نظر